X
MEB, ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ müfredatını açıkladı
Görüntülenme Sayısı : 436

MEB, ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ müfredatını açıkladı

ABONE OL
27 Mayıs 2024 14:36
MEB, ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ müfredatını açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Eğitim Bakanlığı, ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ kapsamında Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından öğretim programları hazırlandı. Bu programlar 26 Nisan’da kamuoyunun görüş ve önerilerine açıldı. 10 Mayıs’a kadar süren bu süreçte 67 bin 284 görüş ve öneri alındı.

Görüş ve öneriler değerlendirilerek yeni müfredat taslağı oluşturuldu. Öğretmenlerden 38 bin 865 görüş ve öneri alınırken, sivil toplum kuruluşları ve eğitim platformlarından da 28 bin 419 görüş geldi. Önerilerin yüzde 58’i öğretmenlerden, yüzde 42’si ise diğer paydaşlardan geldi. Gelen görüşlerin üçte biri ortak metne, altıda biri ise okul öncesi eğitim programına yönelikti.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, gelen tüm görüş ve önerileri değerlendirdi. Görüşler, askı sürecinde her gün kurul komisyonları ve genel müdürlüklerle paylaşıldı. 67 bin 284 görüş ve öneri titizlikle incelendi ve öğretim programlarında bazı düzeltmeler yapıldı. Yapılan değerlendirmeler doğrultusunda öğretim programları şeffaflık, bilimsellik ve katılımcılık ilkelerine uygun hale getirildi.

Yeni müfredat taslağı, 26 dersin ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ öğretim programları 16-22 Mayıs tarihleri arasında görüşüldü ve Talim ve Terbiye Kurulu tarafından onaylandı. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin de bu yeni müfredatı onayladı. Böylece, ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ “https://mufredat.meb.gov.tr” adresi üzerinden erişime açıldı.

Yeni müfredat, gelecek eğitim-öğretim döneminden itibaren kademeli olarak uygulanacak. Okul öncesi, ilkokul 1. sınıf, ortaokul 5. sınıf ve lise 9. sınıftan başlayarak yeni müfredatın uygulanması planlanmaktadır. Bu süreçte yapılan değerlendirmeler ve alınan önerilerle öğretim programlarının kalitesinin artırılması hedeflenmektedir.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.