X
RTÜK’ten Seçim Öncesi Yayın Uyarısı!
Görüntülenme Sayısı : 10

RTÜK’ten Seçim Öncesi Yayın Uyarısı!

ABONE OL
22 Mart 2024 16:27
RTÜK’ten Seçim Öncesi Yayın Uyarısı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

RTÜK tarafından yapılan açıklamada, 31 Mart tarihinde gerçekleşecek olan yerel seçimlere 10 gün kala radyo ve televizyon yayınlarıyla ilgili önemli hatırlatmalar yapıldı. Seçim sürecinde siyasi partilerin ve adayların yayınlar aracılığıyla propaganda yaparken uymaları gereken kuralların Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlendiği ve ilan edildiği vurgulandı. Ancak, RTÜK izleme uzmanlarının titiz denetimleri sonucunda yayıncı kuruluşların zaman zaman belirlenen kuralları ihlal ettiği belirtildi. Seçime katılan siyasi partiler ve adayların, 30 Mart 2024 saat 18.00’e kadar medya aracılığıyla sözlü, yazılı ve görüntülü propaganda yapabilecekleri belirtildi. Medya hizmet sağlayıcılarının ise 29 Mart 2024 Cuma günü saat 23.59’a kadar siyasi reklam yayınlamasında herhangi bir sakınca olmadığı bildirildi. Ancak, seçim gününden önceki son 10 gün içerisinde yazılı, sözlü ve görsel basın araçlarıyla kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla siyasi parti veya aday lehinde veya aleyhinde bir propaganda yapılmasının ve dağıtılmasının yasak olduğu ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, seçim gününe kadar yapılacak yayınların tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk prensiplerine uygun olması gerektiği vurgulandı. Haber bültenleri, konuk ve yorumcu ağırlanan programlarda siyasi parti liderlerine ve adaylara karşı iftira ve hakaret içeren ithamların yer almaması gerektiği belirtildi. Belirli bir seçmen kitlesini hedef alan aşağılayıcı, eleştiri sınırlarını aşan yorum ve açıklamalara ise yayınlarda yer verilmemesi gerektiği vurgulandı. Bu süreçte yayıncıların ve habercilerin evrensel basın ilkeleri doğrultusunda hareket etmeleri ve tarafsız kalmaları gerektiği ifade edildi.

RTÜK, seçim sürecinde yayıncı kuruluşların belirlenen kurallara uymaları ve titizlikle denetlenmeleri gerektiğini önemle vurguladı. Seçimlerin adil ve şeffaf bir ortamda gerçekleşmesi için medya kuruluşlarının sorumluluklarının bilincinde olmaları gerektiğini ifade etti. Siyasi partilerin ve adayların medya üzerinden yapacakları propagandaların seçim sürecine olumlu katkı sağlamak adına belirlenen kuralların dikkate alınması gerektiği hatırlatıldı. RTÜK, seçim gününe kadar olan süreçte medya kuruluşlarının hassasiyetle davranmaları ve halkın doğru ve tarafsız bilgiye erişimini sağlamaları konusunda uyarıda bulundu.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.