X
Spor Yaparken Cep Telefonu Kullanımı: Egzersiz Verimini Düşürüyor!
  • Hızır Basın
  • Spor
  • Spor Yaparken Cep Telefonu Kullanımı: Egzersiz Verimini Düşürüyor!
Görüntülenme Sayısı : 14

Spor Yaparken Cep Telefonu Kullanımı: Egzersiz Verimini Düşürüyor!

ABONE OL
14 Mart 2024 13:22
Spor Yaparken Cep Telefonu Kullanımı: Egzersiz Verimini Düşürüyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son yıllarda sosyal medya ile popülerliği artan cep telefonu kullanımı, insan hayatının önemli bir zaman dilimini kapsıyor. Her fırsat bulunduğunda kullanılan cep telefonu, zaman yönetiminin de önemini net bir şekilde vurguluyor. Her fırsatta olduğu gibi spor yaparken de kullanılan cep telefonu, egzersizden alınan faydayı düşürüyor. Normal şartlarda 30 saniye olması gereken egzersiz dinlenme aralarının cep telefonu kullanımı ile 5 dakikaya kadar uzadığı fitness antrenörlerince belirtiliyor. Salonda geçirilen zamanın uzaması hem kişinin sosyal hayatında zaman kaybetmesine neden olurken hem de vücut gelişimini yavaşlatıyor. Antrenörler spor yapanlara, cep telefonlarını bir kenara bırakarak egzersiz yapmanın en verimlisi olacağını tavsiye ediyor.

Eskişehir’de fitness antrenörü olan Hüseyin Erkul, cep telefonuyla egzersiz yapmanın zararları hakkında uyarılarda bulundu. Cep telefonunun egzersiz süresi boyunca kullanılmasının kasların soğumasına neden olduğunu belirten Erkul, üyelerin antrenman sırasında cep telefonlarıyla oyalanmalarının sakatlanma risklerini arttırdığını ifade etti. Erkul, spor yapanların cep telefonlarını antrenman esnasında kullanmaması ve set aralarını uzatmaması gerektiğini vurguladı. Kendilerine ayrılan spor zamanını en verimli şekilde kullanmalarının önemine değinen Erkul, cep telefonlarının set aralarını uzatarak vücut gelişimini yavaşlattığını dile getirdi.

Erkul, spor salonlarındaki müzik sistemine ve Bluetooth kulaklıklara rağmen insanların cep telefonlarıyla meşgul olduklarını belirtti. Antrenman süresinin 1 saat içerisinde tamamlanması gerektiğini vurgulayan Erkul, cep telefonlarının set aralarının uzamasına sebep olduğunu ifade etti. Sporculara, müsait olmadıkları durumlarda cep telefonlarını soyunma odasındaki dolaplara kilitleyerek antrenmanlara odaklanmalarını öneren Erkul, böylece vücut gelişiminin hızlanacağını söyledi. Kendilerine antrenman müziği oluşturarak boş zamanlarında dinlemeleri gerektiğini belirten Erkul, set aralarında cep telefonu kullanımının antrenman verimini düşürdüğünü ifade etti.

Bu uyarılar, spor yaparken cep telefonu kullanımının vücut gelişimine olumsuz etkilerini ortaya koymaktadır. Sporcuların egzersiz süresince cep telefonlarıyla meşgul olmamaları, set aralarında uzun vakit harcamamaları gerekmektedir. Cep telefonuyla vakit geçirmenin egzersiz verimini düşürdüğü ve sakatlanma riskini arttırdığı bu uyarılarla bir kez daha hatırlatılmış olmaktadır.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.