X
TCG Uluçalireis: Deniz Kuvvetleri’nde 29 Yıl Görev Yaptı!
Görüntülenme Sayısı : 17

TCG Uluçalireis: Deniz Kuvvetleri’nde 29 Yıl Görev Yaptı!

ABONE OL
16 Mart 2024 15:16
TCG Uluçalireis: Deniz Kuvvetleri’nde 29 Yıl Görev Yaptı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Deniz Kuvvetleri’nde 1971-2000 yılları arasında hizmet veren ve S-338 borda numaralı olan ‘TCG Uluçalireis’, toplamda 29 yıl görev yapmıştır. Bu süre zarfında 37 milli ve 9 NATO Tatbikatı’na katılan denizaltı, 12 cephe ve 7 rotasyon görevi gerçekleştirmiş, 160 torpido atışı yapmış ve birçok eğitime katılmıştır. 2001 yılında Gölcük Tersanesi’nde kapsamlı bir bakım ve restorasyondan geçtikten sonra Çanakkale Deniz Müzesi’nde sergilenmeye başlanmıştır. Denizaltı, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 109’uncu yıl dönümünde ziyarete açılacaktır.

Çanakkale Deniz Müzesi Komutanı Albay Serhan Aras, denizaltının 1944 yılında Amerika’da inşa edildiğini ve 1971 yılında Türk Deniz Kuvvetleri’ne katıldığını belirtmiştir. Denizaltı, meslek hayatı boyunca toplamda bin 645 dalış gerçekleştirmiş ve birçok başarıya imza atmıştır. 98 metre uzunluğunda, 8,5 metre genişliğinde ve 2 bin ton deplasman değerine sahip olan denizaltı, 2000 yılında hizmet dışı kalmış ve ardından Türkiye’nin ilk denizaltı müzesine dönüştürülmüştür.

Denizaltı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından tadil edilerek denizaltı müzesi olarak hizmet vermiştir. Son bir yıldır restorasyon, renovasyon ve yeni sergileme tekniklerinin uygulandığı denizaltı, Çanakkale Deniz Müzesi’nde gençlerin ziyaretine açılacaktır. Albay Serhan Aras, ziyaretçileri denizaltıda ağırlamaktan memnuniyet duyacaklarını ve hazırlıkların bu doğrultuda sürdüğünü belirtmiştir.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 109’uncu yıl dönümünde ziyarete açılacak olan TCG Uluçalireis, Türk Deniz Kuvvetleri’nin önemli bir parçası olarak tarihe geçmiştir. Denizaltının hikayesi ve başarıları, genç nesillerin ilgisini çekerek deniz kültürü ve tarihine olan ilgilerini artırabilir. Çanakkale Deniz Müzesi, ziyaretçilere denizaltının tarihi ve teknik özelliklerini anlatarak, denizaltıcılık alanında bilgi sahibi olmalarını sağlayacaktır.

Sonuç olarak, TCG Uluçalireis denizaltısı, Türk Deniz Kuvvetleri’nin geçmişine ışık tutan önemli bir parçadır. Çanakkale Deniz Müzesi’nde sergilenerek ziyarete açılacak olan denizaltı, gençlerin tarih bilincini güçlendirmeye ve denizcilik alanında ilgi uyandırmaya yardımcı olacaktır. TCG Uluçalireis’in hikayesi, Türk milletinin denizcilik ve savunma alanındaki başarılarını anlatarak gelecek kuşaklara ilham verecektir.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.