X
TEI-TF6000 Türkiye’nin ilk askeri turbofan motoruyla ateşlendi
Görüntülenme Sayısı : 16

TEI-TF6000 Türkiye’nin ilk askeri turbofan motoruyla ateşlendi

ABONE OL
21 Mart 2024 17:16
TEI-TF6000 Türkiye’nin ilk askeri turbofan motoruyla ateşlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin ilk askeri turbofan motoru olan TEI-TF6000, Kasım 2020’de başlayan tasarım çalışmalarının ardından başarıyla ateşlendi. Motorun tedarik, parça, modül üretimi ve montaj sürecinin tamamlanmasıyla ortaya çıkan birinci prototip, 27 Şubat’ta test edildi. TEI Eskişehir tesislerinde tamamlanmış hali tanıtılan TEI-TF6000, Türk havacılık tarihinde önemli bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor.

Ateşleme, havacılık motorları alanında kritik bir aşama olarak nitelendirilirken, TEI’nin dünya havacılık motorları süper ligine çıktığına dair somut bir kanıt olarak görülüyor. Proje kapsamında Türkiye’de ilk kez turbofan motorları ile ilgili aksesuar alt sistemleri, fan modülü, değişken sabit kanatlı kompresör, akış karıştırıcı egzoz ve art yakıcı tasarımı yapıldı. Geliştirme ve üretim aşamalarında kritik teknoloji ve deneyimli insan gücü kazanımları elde edildi.

TEI-TF6000 ve art yakıcı versiyonu TEI-TF10000 motorları ise KIZILELMA ve ANKA-III insansız savaş uçaklarını güçlendirmek üzere geliştirilmeye devam ediliyor. Milli Muharip Uçak KAAN için geliştirilecek motorun ihtiyaç duyduğu teknolojiler de TEI-TF6000 ve TEI-TF10000 motorları sayesinde karşılanacak. Türkiye’nin bu sınıftaki motor ihtiyacı önemli ölçüde giderilmiş olacak.

TEI-TF10000 ve TEI-TF6000 motorlarının geliştirilme süreci, Türkiye’nin havacılık endüstrisindeki yerini güçlendirecek ve yerlileştirme yolunda önemli adımlar atılmasını sağlayacak. TEI’nin başarılı çalışmalarıyla Türkiye, havacılık motorları alanında uluslararası arenada kendine yer bulacak ve milli savunma sanayindeki yerini sağlamlaştıracak.

TEI-TF6000 motorunun başarılı ateşlemesi, Türkiye’nin havacılık teknolojilerindeki ilerlemesini gösterirken, TEI’nin küresel arenada rekabet edebilir bir konuma geldiğini kanıtladı. TEI, Türkiye’nin milli savunma sanayisine katkı sağlayan önemli projelerin başında yer alarak ülkenin savunma ve havacılık teknolojilerindeki bağımsızlığını güçlendirecek çalışmalarına devam edecek.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.