X
Tokat’ın Erbaa ilçesinde manda çobanı: “Mandalar gölette serinliyor!”
  • Hızır Basın
  • Gündem
  • Tokat’ın Erbaa ilçesinde manda çobanı: “Mandalar gölette serinliyor!”
Görüntülenme Sayısı : 42

Tokat’ın Erbaa ilçesinde manda çobanı: “Mandalar gölette serinliyor!”

ABONE OL
20 Haziran 2024 14:40
Tokat’ın Erbaa ilçesinde manda çobanı: “Mandalar gölette serinliyor!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tokat’ın Erbaa ilçesinde yaşayan 22 yaşındaki Melike Çakır, ailesiyle birlikte tarım ve hayvancılık işleriyle uğraşmaktadır. Ailenin bir parçası olarak manda çobanlığı yapmakta olan Melike, mandaları göletlerde serinletmektedir. Mandaların sürü halinde suya girmesi, Afrika belgesellerini aratmayacak güzellikte bir manzara oluşturmaktadır.

Melike Çakır, mandalarla ilgilenmekten büyük bir mutluluk duyduğunu belirtmektedir. Kendi ailesiyle birlikte tarım ve hayvancılık işleriyle uğraşan genç kadın, annesiyle birlikte camızlarla ilgilenirken babasının da tarım işleriyle meşgul olduğunu ifade etmektedir. Her gün sabahın erken saatlerinde başlayan işleri arasında mandaları sağmak ve onları serin sulara sokmak da bulunmaktadır. Çobanların tüm gün boyunca mandalarla ilgilendiği, akşam olduğunda ise tekrar mandaları sağdıkları belirtilmektedir.

Tokat’ın Erbaa ilçesindeki gölet, Afrika’yı andıran bir görünüme sahip olup, mandaların suya girmesiyle ilginç bir manzara oluşmaktadır. Melike, mandaların siyah tenlerine sahip olmaları nedeniyle güneşten fazlasıyla etkilendiğini ve sıcaktan rahatsız olduklarını ifade etmektedir. Bu nedenle mandaları gölette serinletmenin ve parazitlerden arındırmanın önemli olduğunu vurgulamaktadır. Gördüğü ilgi üzerine, göletin içinde timsah olduğu gibi söylentilere maruz kaldıklarını belirtmektedir.

Melike Çakır, mandalara hep farklı isimler verdiğini ve onlarla özel bir bağ kurduğunu aktarmaktadır. Mandaların kişisel özelliklerine veya görünümlerine göre isimler verdiklerini belirten genç çoban, mandaları saygı ve sevgiyle yaklaştığını ifade etmektedir. Küçük yaşlardan beri mandalarla iç içe büyüdüğü için onlarla özel bir bağ kurduğunu ve her birinin ayrı birer kişilik olduğunu düşündüğünü söylemektedir.

Sonuç olarak, Tokat’ın Erbaa ilçesinde manda çobanlığı yapan Melike Çakır’ın mandalarla olan özel bağı ve hayatıyla ilgili samimi ve içten sözleri, hem Afrika’dan ilham alınmış bir atmosfere hem de ailecek geçilen zorlu ancak bir o kadar da keyifli günlere ışık tutmaktadır.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.