X
Türk Gıda Sektörü, ABD Pazarında Yükselişe Geçiyor: Natural Products Expo West Fuarı’na 8 Firma Katılıyor!
  • Hızır Basın
  • Ekonomi
  • Türk Gıda Sektörü, ABD Pazarında Yükselişe Geçiyor: Natural Products Expo West Fuarı’na 8 Firma Katılıyor!
Görüntülenme Sayısı : 9

Türk Gıda Sektörü, ABD Pazarında Yükselişe Geçiyor: Natural Products Expo West Fuarı’na 8 Firma Katılıyor!

ABONE OL
12 Mart 2024 11:56
Türk Gıda Sektörü, ABD Pazarında Yükselişe Geçiyor: Natural Products Expo West Fuarı’na 8 Firma Katılıyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk gıda sektörü, 14-16 Mart 2024 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’nde Californiya-ANAHEİM’da düzenlenecek olan Natural Products Expo West Fuarı’na 8 firmayla katılıyor. Türkiye Milli Katılım Organizasyonunu Ege İhracatçı Birlikleri gerçekleştiriyor. Egeli ihracatçılar 2023 yılında 7,3 milyar dolar tarım ürünleri ihraç etti ve ABD pazarında büyüyerek 10 milyar dolar tarım ürünleri ihracatına ulaşmayı hedefliyor.

Ege İhracatçı Birlikleri Sürdürülebilirlik ve Organik Ürünler Koordinatörü Mehmet Ali Işık, ABD’nin en büyük gıda ithalatçısı ülke olduğunu belirtti ve Natural Products Expo West Fuarı’nda yer alarak daha fazla pay almayı amaçladıklarını söyledi. Türk gıda sektörü, dünya çapında önemli bir role sahip ve kuru meyveler, zeytin, zeytinyağı gibi ürünlerde en büyük tedarikçiler arasında yer alıyor.

Işık, Türk gıda ürünlerinin ABD’deki bilinirliğini artırmak için Turkish Tastes TURQUALITY Projesi’ni kullanarak başarılı bir strateji yürüttüklerini belirtti. Ayrıca, Ticaret Bakanlığı’nın desteklediği projeler arasında yer aldıklarını vurguladı. ABD’deki Natural Products Expo West Fuarı’na katılmanın, Türk gıda ihracatını artırmak adına önemli bir adım olduğunu ifade etti.

Natural Products Expo West Fuarı, 1981 yılından beri düzenlenen ve dünya çapında yüksek katılımcı sayısına sahip bir organizasyon. Bu yıl 43. kez gerçekleşecek fuar, sadece profesyonel ziyaretçilere açık olacak ve 2023 yılında 3.000 şirket ve 65.000’den fazla profesyonel ziyaretçi ağırladı.

Fuarın teması “Sürdürülebilir Bir Gezegen”ken, konusu doğal, organik gıdalar, takviyeler, doğal güzellik ve ev ürünleri olarak belirlendi. Fuarın en önemli özelliği ise büyük alıcı ve perakendecilerin katılımı ve fuarın takipçileridir. Ege İhracatçılar Birliği’nin organizasyonu ile katılan firmalar, Anaheim’da düzenlenen Fresh Organic Ideas etkinliğine de katılma fırsatı yakalayacaklar.

Timtaş Tarım İlaç ve Mahsulleri Ticaret A.Ş., Hatti Gıda A.Ş., Osman Akça Tarım Ürünleri Sanayi Ticaret A.Ş., Sanford Gıda Tarım İnş. Tur. San. Tic. A.Ş., Marbil Yağ San. ve Tic. A.Ş., Manavlar Gıda San. ve Tic. A.Ş., Sante Gıda San. Ve Tic. A.Ş. ve Altaş Yağ San. Ve Tic. A.Ş gibi firmalar, Türk gıda ürünlerini tanıtarak Türkiye’nin ABD’ye gıda ihracatını artırmayı hedefliyorlar.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.