X
YDÜ Profesörü Interpol’da Aranıyor!
Görüntülenme Sayısı : 41

YDÜ Profesörü Interpol’da Aranıyor!

ABONE OL
29 Mart 2024 13:50
YDÜ Profesörü Interpol’da Aranıyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Yakın Doğu Üniversitesi’nde Yapay Zeka Mühendislik bölüm başkanı olarak görev yapan Prof. Dr. Fadi Al-Turjman’ın Interpol tarafından çeşitli suçlardan arandığı ortaya çıktı. Resmi Gazete’de yer alan bilgilere göre, 1982 yılında Kuveyt’te doğan Al-Turjman, Kanada’da Interpol tarafından kırmızı bültenle “saldırı”, “cinsel saldırı”, “öldürmeye teşebbüs” ve “zorla alıkoyma” suçlarından aranmaktadır.

KKTC Bakanlar Kurulu, Al-Turjman’ın yasadışı faaliyetlerde bulunma ihtimali nedeniyle Türkiye’nin Kıbrıs Adası’ndaki deniz Ortaları’nda devam eden sismik araştırmaları tehlikeye atabileceğine inanmaktadır. Al-Turjman’ın varlığı, deniz sınırlarını uluslararası anlaşmalar çerçevesinde korumak amacıyla yapılan bu faaliyetlerde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ve uluslararası toplumun hassasiyetlerini riske atabilir.

Prof. Dr. Fadi Al-Turjman’ın KKTC’deki YDÜ’deki görevine son verilmiş ve Üniversite yönetimi, konuyla ilgili gerekli adımları atmıştır. KKTC Bakanlar Kurulu, Al-Turjman’ın kamu düzenini, yönetsel düzeni, genel ahlakı tehlikeye sokacak biçimde davranması, halk ve devlete karşı düşmanlık uyandırması veya devletin yetki ve gücüne karşı gizli planlar kurma ihtimali bulunduğu gerekçesiyle yasaklı göçmen ilan edilmesi kararı almıştır.

Al-Turjman’ın arama kararının Kıbrıs adasında gerginlik yaratabileceği endişesiyle KKTC yetkilileri, uluslararası ilişkilere zarar verebilecek her türlü adımın önlenmesi için gerekli tedbirleri almaya kararlıdır. KKTC Hükümeti, adanın içinde bulunduğu hassas dönemde, istikrarın ve barışın korunması amacıyla gerekli adımları atmaya devam edecektir. Al-Turjman’ın durumuyla ilgili olarak uluslararası toplumla işbirliği içinde çalışılacak ve her türlü yasal süreç titizlikle takip edilecektir.

Sonuç olarak, Prof. Dr. Fadi Al-Turjman’ın aranmasıyla ilgili olarak KKTC’deki resmi makamlar harekete geçmiş ve gerekli tedbirleri almıştır. Al-Turjman’ın Interpol tarafından aranması nedeniyle Üniversitedeki görevine son verilmiş ve yasal süreç titizlikle takip edilmektedir. KKTC Hükümeti, uluslararası ilişkilerde herhangi bir olumsuz etkiye izin vermemek amacıyla gereken adımları atmaya devam edecektir.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.