X
YSK, Van’da DEM Parti’nin itirazını kabul etti.
Görüntülenme Sayısı : 49

YSK, Van’da DEM Parti’nin itirazını kabul etti.

ABONE OL
3 Nisan 2024 20:05
YSK, Van’da DEM Parti’nin itirazını kabul etti.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yüksek Seçim Kurulu, Van’da gerçekleşen il belediye seçimlerinde DEM Parti adayı Abdullah Zeydan’ın mazbatasını verme kararı aldı. Zeydan, oyların yüzde 55,48’ini alarak birinci sırada yer alırken, AK Parti adayı Abdulahat Arvas ise oyların yüzde 27,15’ini alarak ikinci sırada yer almıştı. Ancak Zeydan’ın terör örgütüne yardım ve örgüt propagandası suçlarından ceza alması sebebiyle mazbatası verilmemişti. Van İl Seçim Kurulu, bu durumda en çok oy alan ikinci adaya mazbatayı verme kararı almıştı.

DEM Parti, Van İl Seçim Kurulu’nun bu kararına itiraz etti ve Yüksek Seçim Kurulu’na taşıdı. Bugün saat 17.00’de gerçekleşen toplantıda YSK, DEM Parti’nin itirazını oy çokluğuyla kabul etti. Toplantıya siyasi partilerin YSK temsilcileri de katıldı. DEM Parti YSK Temsilcisi Mehmet Şükrü Tiryaki, yapılan itirazı hatırlatarak, Yüksek Seçim Kurulu’nun itirazı kabul ettiğini ve Van İl Seçim Kurulu’nun kararını kaldırarak mazbatayı Abdullah Zeydan’a verme kararı aldığını açıkladı.

Bu kararla birlikte Abdullah Zeydan, Van il belediye seçimlerinde aldığı oylara dayanarak mazbatasını almaya hak kazandı. Zeydan’ın terör örgütüyle ilişkisi iddiaları, seçim sonuçlarına yansıyan ve mazbatasının verilmemesine sebep olan önemli bir konuydu. Ancak Yüksek Seçim Kurulu, DEM Parti’nin yaptığı itirazı değerlendirerek Zeydan lehine karar aldı. Zeydan’ın seçim sürecindeki performansı ve aldığı oy oranı, bu kararın alınmasında etkili oldu.

Yüksek Seçim Kurulu’nun vereceği bu kararın Van’daki siyasi dengeyi nasıl etkileyeceği ve ilerleyen süreçte DEM Parti’den beklentiler neler olacağı merak konusu oldu. Zeydan’ın mazbatayı almasıyla birlikte Van ilindeki belediye yönetimi ve politikalarında nasıl değişiklikler olacağı ise ilerleyen günlerde netlik kazanacak. Bu süreçte DEM Parti’nin ve diğer siyasi partilerin Van’daki faaliyetleri ve halk nezdindeki popülerlikleri de önemli bir rol oynayacak.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.