X
YSK’dan Önemli Seçim Yasakları Açıklandı!
Görüntülenme Sayısı : 33

YSK’dan Önemli Seçim Yasakları Açıklandı!

ABONE OL
30 Mart 2024 19:51
YSK’dan Önemli Seçim Yasakları Açıklandı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

YSK tarafından belirlenen seçim takvimi doğrultusunda, 21 Mart tarihinde başlayan propaganda serbestliği saat 18.00 itibarıyla sona erdi. Bu süre zarfında siyasi partiler ve bağımsız adaylar, yazılı basında ilan ve reklam yoluyla veya internet siteleri aracılığıyla sözlü, yazılı veya görüntülü propaganda yapamayacaklar. Seçim yasakları ise 31 Mart saat 23.59’da sona erecek. Seçimin gerçekleşeceği 31 Mart tarihinde alkollü içki satışı yasak olacak, ayrıca alkollü içki tüketimi ve satışı da yasaklanacak. Eğlence mekanları oy verme süresince kapalı kalacak ve silah taşıma yetkisi sadece emniyet görevlilerine verilecek. Oy verme günü, belirlenen kurallara uyulması şartıyla saat 18.00’den sonra düğün yapılmasına izin verilecek.

Seçim günü öncesinde medya organları da belirli kısıtlamalara tabi olacak. Oy verme günü saat 18.00’e kadar radyo ve diğer yayın organları seçimlerle ilgili haber yapamayacak, ancak saat 18.00’den itibaren YSK tarafından verilen haberler yayınlanabilecek. Saat 21.00’a kadar ise sadece YSK tarafından belirlenen haberlerin yayınlanmasına izin verilecek. Saat 21.00’den sonra ise tüm yayınlar serbest olacak, ancak YSK’nin kararıyla bu saat öncesinde de yayınlar serbest bırakılabilir.

Seçim sürecinde alınan bu önlemler, seçimin dürüst ve adaletli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak amacıyla uygulanmaktadır. Propaganda serbestliğinin sona ermesi, seçmenlerin kararlarını verirken manipülasyonlardan uzak bir şekilde bilinçli bir tercihte bulunmalarına olanak tanımaktadır. Aynı şekilde, seçim günü alkollü içki tüketiminin yasaklanması da sandık başında sağlıklı bir ortamın korunmasına yardımcı olacaktır.

Medya organlarının belirli saatlere kadar haber yapmasının yasaklanmasıyla da seçim gününe ilişkin yanlış bilgilendirmelerin önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Bu sayede seçim sonuçlarıyla ilgili yanıltıcı tahmin ve yorumların önüne geçilerek, seçmenlerin doğru bilgilerle oy kullanmaları sağlanmaktadır.

Tüm bu kurallar ve kısıtlamalar, seçim gününün huzur ve düzen içinde geçmesi için alınmış önlemlerdir. Seçim sürecine katılan tüm siyasi partilerin ve seçmenlerin bu kurallara uyması, demokratik bir seçimin gerçekleşmesine olanak sağlayacaktır. Sonuç olarak, seçim takvimi doğrultusunda işleyen bu düzenlemeler, Türkiye’de gerçekleşecek olan demokratik seçimlerin düzenli ve adil bir şekilde gerçekleşmesine katkıda bulunacaktır.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.