X
Yunan Adaları’na Kapıda Vize Heyecanı!
Görüntülenme Sayısı : 48

Yunan Adaları’na Kapıda Vize Heyecanı!

ABONE OL
4 Nisan 2024 16:40
Yunan Adaları’na Kapıda Vize Heyecanı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yunanistan’a bağlı adalarda kapıda vize uygulamasının başlaması, Ege Denizi’nde turizm faaliyetlerinde bulunan işletmeciler tarafından memnuniyetle karşılandı. Bu konuda görüşlerini paylaşan Ayvalık-Midilli arasında feribot seferleri düzenleyen firma sahibi Ali Jale, kapıda vize uygulamasının en fazla 1 hafta süreceğini ve 1 Nisan tarihinde Türk vatandaşları için yürürlüğe girdiğini belirtti. Ali Jale, uzun zamandır beklenen bu kararı Yunanistan ve Türkiye liderlerinin görüşmeleri sonrasında alındığını ve taleplerin arttığını ifade ederek, artık resmiyet kazanan bu uygulama sayesinde yolcuları Midilli Adası’na geçirebildiklerini açıkladı.

Kapı vizesi alabilmek için gerekli olan belgeler arasında iki adet biometrik fotoğraf, vize başvuru formu, feribot bileti ve adada konaklama süresini gösteren otel rezervasyonu ya da bir yakının davetiyesi yer almaktadır. Bu evrakların feribot firmalarına ya da turizm acentelerine teslim edilmesi gerektiğini belirten Ali Jale, evrakların 4 gün içerisinde Midilli Adası’ndaki yetkililere ulaştırıldığını ve Yunan makamlarının başvuruları değerlendirdiğini ifade etti. Ancak, her başvurunun kabul edilmeyebileceğini vurgulayan Jale, başvuruların yüzde 95’inin olumlu sonuçlanacağını tahmin ettiğini belirtti.

Ayvalık’ta iş yapmakta olan ve perşembe günleri kurulan semt pazarına gelen Midilli esnafı, Türk vatandaşlarının kapı vizesine ilgi göstereceğinden ve olumlu sonuçlar alacaklarından emin olduklarını dile getirdi. Ege Denizi’ndeki Yunan adalarında turizmle uğraşan esnaf, bu uygulamanın turizmi canlandıracağına ve ticarete olumlu katkı sağlayacağına inanmaktadır.

Sonuç olarak, Yunanistan’ın Türk vatandaşlarına kapıda vize uygulaması başlatması Ege Denizi’ndeki turizm sektörü için önemli bir adım olarak kabul edilmekte ve bu durum turizm faaliyetlerini hareketlendirecek gibi görünmektedir. Her iki ülkeden de gelen turistler arasındaki seyahat kolaylığı, işbirliği ve turizm potansiyelini artırabilir. Bu uygulamanın hem turistler için hem de işletmeciler için olumlu sonuçlar doğurması beklenmektedir.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.