X
Yunanistan Ege Adalarında Orman Yangınları Devam Ediyor
Görüntülenme Sayısı : 855

Yunanistan Ege Adalarında Orman Yangınları Devam Ediyor

ABONE OL
2 Temmuz 2024 15:31
Yunanistan Ege Adalarında Orman Yangınları Devam Ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yunanistan, Ege adalarında çıkan orman yangınlarıyla mücadele ediyor. Dün, Kos (İstanköy), Girit ve Sakız Adası’nda başlayan yangınlar söndürülmeye çalışılıyor. Kos Adası’ndaki Antimachia köyünde başlayan yangın, güçlü rüzgarların etkisiyle adanın doğu kıyısındaki turizm beldesi Kardamaina’ya doğru yayıldı. Turistler ve yaklaşık 10 bin kişi, güvenli bölgelere tahliye edilerek okullara, spor tesislerine ve otellere yerleştirildi. İtfaiyecilerin alevlerin yerleşim alanlarına ulaşmasını engellediği bildirildi. Atina ve Rodos’tan itfaiye ekipleri adaya sevk edildi ve yangının bir kısmı kontrol altına alındı.

Sakız Adası’nın kuzeybatısındaki Sidirounda köyünde çıkan yangına karşı mücadele etmek için Midilli Adası ve Atina’dan takviye itfaiye ekipleri gönderildi. Yerel kaynaklar, yangının ormanlık alanı aşamadığını ve yerleşim alanlarına ulaşmadığını belirtti. Yangın sırasında 5 itfaiyecinin hafif yaralandığı duyurulurken, yangını çıkaran kişinin tespit edildiği açıklandı. 63 yaşındaki bu kişinin yanlışlıkla yangına sebep olduğu ve 9 bin euro para cezası aldığı, ayrıca kundakçılık suçlamasıyla da karşı karşıya kalabileceği öğrenildi.

Girit Adası’ndaki üçüncü yangın ise Vianos bölgesinde başladı. Katofygi köyü tedbir amacıyla boşaltıldı ve yangınla mücadele için adanın diğer bölgelerinden yardım gönderildi. Çevredeki vadi sayesinde alevlerin yayılmadığı ve yangının kontrol altına alındığı bildirildi.

Genel olarak, Yunanistan Ege adalarında çıkan orman yangınları büyük bir tehlike oluştururken, yetkililer ve ekipler büyük çaba sarf ederek yangınları kontrol altına almaya çalışıyor. Turistlerin ve bölge halkının güvenliği için tahliyeler gerçekleştirilirken, itfaiye ekipleri yangınların yayılmasını engellemek için çalışmalarını sürdürüyor. Yanlışlıkla çıkan yangınlar hakkında ise soruşturmalar devam ediyor ve sorumluların cezai işlemlere tabi tutulacağı belirtiliyor. Yangınların kontrol altına alınması ve söndürülmesi için ekiplerin koordineli bir şekilde çalıştığı görülüyor.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.