X
AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell: İsrail’in Gazze’ye Saldırıları Çığırından Çıktı!
  • Hızır Basın
  • Dünya
  • AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell: İsrail’in Gazze’ye Saldırıları Çığırından Çıktı!
Görüntülenme Sayısı : 14

AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell: İsrail’in Gazze’ye Saldırıları Çığırından Çıktı!

ABONE OL
13 Mart 2024 17:37
AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell: İsrail’in Gazze’ye Saldırıları Çığırından Çıktı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İsrail ordusu, Ramazan ayında da Gazze Şeridi’ne karşı saldırılarını sürdürmeye devam ediyor. Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, son 24 saat içinde İsrail’in Gazze’ye gerçekleştirdiği 10 saldırı sonucunda 88 kişi hayatını kaybetti, 135 kişi yaralandı. Gazze’de 7 Ekim’den bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı 31 bin 272’ye, yaralananların sayısı ise 73 bin 24’e yükseldi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi oturumunda yaptığı konuşmada, Ukrayna’daki savaş ve Gazze’deki duruma değindi. Borrell, dünyanın endişe verici bir durumda olduğunu belirterek, uluslararası hukukun ihlal edildiğine ve BM Şartı’nın hiçe sayıldığına dikkat çekti. Ukrayna’ya saldırı başlatan bir ülkenin uluslararası hukuku ihlal ettiğine tanık olduklarını ifade eden Borrell, Avrupa Birliği’nin Ukrayna’ya tam destek verdiğini vurguladı. Gazze’de ise uluslararası hukuka uyulmadığını belirten Borrell, bölgede insani krizin derinleştiğini ve açlık gibi zorlu sorunlarla karşı karşıya kalındığını söyledi.

Borrell, Gazze’deki çatışmanın sadece görünen kısmı olduğunu ve bölgede yaşanan yıkımın insani bir felaket olduğunu ifade etti. İnsani yardımların Gazze’ye ulaşmasının önemine vurgu yapan Borrell, bölgede yaşanan krizin doğal bir afet olmadığını, tamamen insan eliyle meydana geldiğini belirtti. İnsanların temel ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini vurgulayan Borrell, İsrail’in insani yardıma erişimi engellemesinin sona ermesi gerektiğini belirtti.

Borrell, Gazze’deki durumun dayanılmaz olduğunu ifade ederken, kalıcı barışın sağlanması için iki devletli çözümün önemine değindi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni iki devletli çözümü destekleyen ve bu doğrultuda genel ilkeleri belirleyen yeni bir karar tasarısı hazırlamaya davet eden Borrell, Avrupa Birliği’nin bu çözüme destek olmaya hazır olduğunu belirtti.

AB’nin İsrail ile ticari ilişkileri gözden geçirme talebiyle ilgili pazartesi günü toplantı yapılacağını açıklayan Borrell, Avrupa Birliği’nin farklı ülkeler arasındaki duruşlarına rağmen İsrail’e yönelik eleştirilerden kaçınmayacağını belirtti. Borrell, İsrail ile yapılan Ortaklık Anlaşması’nın gözden geçirilmesi talebinin pazartesi günü ele alınacağını belirtti.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.