X
ABD’nin Gazze’deki Ateşkes Teklifi Hamas Tarafından Kabul Edildi
Görüntülenme Sayısı : 928

ABD’nin Gazze’deki Ateşkes Teklifi Hamas Tarafından Kabul Edildi

ABONE OL
11 Haziran 2024 12:49
ABD’nin Gazze’deki Ateşkes Teklifi Hamas Tarafından Kabul Edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD Başkanı Joe Biden, 31 Mayıs tarihinde Gazze Şeridi’nde üç aşamalı bir ateşkes teklifi açıkladı ve uluslararası destek talep etti. Hamas’a teklifi kabul etmesi çağrısında bulunan karar tasarısı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde oylamaya sunuldu. Tasarı, 14 lehte ve 1 çekimser oyla kabul edildi ve Rusya çekimser kaldı. BM Güvenlik Konseyi’nde yapılan oylamanın ardından Hamas, kararın kabul edildiğini duyurdu. Hamas yetkilisi Sami Abu Zuhri, detayları görüşmek üzere müzakereye hazır olduklarını ve İsrail’in uymasını Washington’a bağladıklarını söyledi. Zuhri ayrıca, “ABD yönetimi, BM Güvenlik Konseyi kararını uygulayarak işgali derhal sona erdirmeye konusundaki taahhütlerini yerine getirmek için gerçek bir sınavla karşı karşıya” dedi.

Joe Biden’ın açıkladığı üç aşamalı ateşkes planının birinci aşaması, İsrailli rehinelerin Filistinli mahkumlar karşılığında serbest bırakılmasıyla birlikte altı aylık ateşkes, İsrail güçlerinin Gazze’nin yerleşim yerlerinden çekilmesi ve Filistinli sivillerin evlerine dönmesini içeriyor. İlk aşama ayrıca, Gazze’ye insani yardımların güvenli bir şekilde girişini öngörüyor.

Ateşkes planının ikinci aşaması, Gazze’de kalan rehinelerin kalıcı olarak İsrail ve Hamas arasındaki düşmanlığın sona erdirilmesine yönelik bir anlaşma ile serbest bırakılması ve İsrail güçlerinin Gazze’den tamamen çekilmesini içeriyor.

Üçüncü aşamada ise Gazze’de bir yeniden inşa planı ve hayatını kaybeden rehinelerin cenazelerinin ailelerine teslim edilmesi yer alıyor.

Oylama sonucunda Hamas, BM Güvenlik Konseyi kararını kabul ettiğini açıkladı ve detayların görüşülmesine hazır olduklarını belirtti. ABD yönetiminin kararı uygulayarak işgali sona erdirmesi gerektiği vurgulandı. Hamas’ın bu açıklamaları, ateşkesin sağlanması ve bölgedeki karmaşanın sona erdirilmesi için umut vadeden bir adım olarak değerlendirildi. Bu gelişmeler, bölgedeki tansiyonun düşmesine ve barışın sağlanmasına yönelik umutları artırdı.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.