X
İran’da Cumhurbaşkanlığı Adayları Belli oldu
Görüntülenme Sayısı : 31

İran’da Cumhurbaşkanlığı Adayları Belli oldu

ABONE OL
9 Haziran 2024 16:37
İran’da Cumhurbaşkanlığı Adayları Belli oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İran, 19 Mayıs’ta İbrahim Reisi’nin geçirdiği helikopter kazası sonucu hayatını kaybetmesinin ardından 28 Haziran’da düzenlenecek 14. dönem cumhurbaşkanlığı seçimine hazırlanıyor. Adaylıkları kabul edilen isimler arasında Tebriz Milletvekili Mesud Pezeşkiyan, eski Adalet ve İçişleri Bakanı Mustafa Purmuhammedi, eski Güvenlik Konseyi Sekreteri Said Celili, Tahran Belediye Başkanı Ali Rıza Zakani, Gaziler Vakfı Başkanı Amir Hüseyin Gazizade Haşemi ve Meclis Başkanı Muhammed Bakır Galibaf bulunmaktadır.

Ancak adaylık başvurusunda bulunan 74 isim arasında eski İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad, eski Meclis Başkanı Ali Laricani ve eski Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri’nin adaylıkları veto edildi. Ahmedinejad üçüncü kez, Laricani ise ikinci kez adaylığı kabul edilmemiş oldu.

Seçim kampanyası, yarışacak 6 aday için 27 Haziran saat 08.00’a kadar devam edecek. İran halkı ise 28 Haziran’da sandık başına giderek yeni cumhurbaşkanını seçecek.

İbrahim Reisi’nin ölümü sonrasında Anayasa’nın 131. maddesi gereği Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir’e geçici olarak cumhurbaşkanlığı yetkisi verilmişti. Muhbir’in ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda, Anayasayı Koruyucular Konseyi’nin kararı doğrultusunda cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 28 Haziran’da yapılacağı duyurulmuştu.

Aday kayıt süreci 30 Mayıs’ta başlayıp 3 Haziran’da sona ermişti ve toplam 80 kişi adaylık başvurusunda bulunmuştu.

Sonuç olarak, İran’da gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylar belirlenmiş ve seçim kampanyası devam etmektedir. Halk, 28 Haziran’da sandık başına giderek yeni cumhurbaşkanını seçecek ve ülkenin siyasi geleceği belirlenecektir. Bu süreçte eski isimlerin adaylıklarının veto edilmesi dikkat çekerken, İranlılar yeni liderlerini belirleme konusunda kararlı görünmektedir.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.