X
Adli Ebelik Kitabı Raflardaki Yerini Aldı!
Görüntülenme Sayısı : 53

Adli Ebelik Kitabı Raflardaki Yerini Aldı!

ABONE OL
4 Nisan 2024 12:40
Adli Ebelik Kitabı Raflardaki Yerini Aldı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazan Tuna Oran’ın editörlerinden biri olduğu “Adli Ebelik” kitabı yayınlandı. Kitap, Türkiye’nin farklı üniversitelerinden uzmanların katkılarıyla hazırlandı ve toplamda 34 bölümden oluşmaktadır. Adli olaylar ve örnek vakaları ele alan kitap, ebelerin hukuki ve cezai sorumluluklarıyla ilgili bilgiler içermektedir.

Kitabın tanıtımını yapmak üzere Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ı ziyaret eden Prof. Dr. Tuna Oran, adli ebelik alanında önemli bir boşluğu doldurmayı amaçladıklarını belirtti. Rektör Budak da ebelerin toplumun sağlığı için kritik bir rol oynadığını vurgulayarak, adli vakalarla karşılaşmaları durumunda doğru adımları atabilmelerinin hayati olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Tuna Oran, adli ebeliğin ulusal ve uluslararası düzeyde önemine dikkat çekerek, kitabın bu alanda bir ilk olduğunu belirtti. Adli ebelik, adli vakalarla karşılaşıldığında yasal prosedürlere uygun şekilde hareket eden, mağdurla etkili iletişim kuran, delilleri toplayıp raporlayan ve gerekli birimlere bildirimde bulunan uzmanların rolünü vurguladı.

Kitapta yer alan bölümler arasında asfiksiler, obstetrik adli vakalar, gebelik travmaları, tıbbi hatalar, cinsel saldırılar, şiddet vakaları, madde bağımlılığı gibi konular ele alınmaktadır. Ayrıca fetüs ve çocuk hakları, ölüm süreci, veri gizliliği, tazminat sorumluluğu gibi konular da kitapta yer almaktadır. Örnek vakalarla desteklenen bilgiler, ebelerin hukuki ve cezai sorumluluklarına odaklanmaktadır.

Kitabın editörleri arasında Balıkesir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Doç. Dr. Hülya Türkmen, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. İ. Hamit Hancı ve Uzman Adli Ebe İnci Yağmur Tezbasan gibi uzmanlar bulunmaktadır. Bu isimler, adli ebelik konusunda uzmanlıklarıyla ve deneyimleriyle kitabın kalitesine katkıda bulunmuşlardır.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.