X
Avrupa Birliği AP Seçimleri Başladı!
Görüntülenme Sayısı : 25

Avrupa Birliği AP Seçimleri Başladı!

ABONE OL
9 Haziran 2024 14:16
Avrupa Birliği AP Seçimleri Başladı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülke, Avrupa Parlamentosu (AP) yeni üyelerini seçmek üzere sandık başına gidiyor. Hollanda halkının 6 Mayıs’ta sandık başlına gitmesiyle başlayan AP seçimleri, 7 Mayıs’ta Çekya, Estonya ve İrlanda, 8 Mayıs’ta ise İtalya, Slovakya, Letonya ve Malta vatandaşları ile devam etti. Altı ülkede seçim süreci sona ererken, İtalya ve Estonya vatandaşları bugün de oy kullanmaya devam ediyor. Bugün ise Avrupa’nın en büyük ekonomileri Almanya ve Fransa, Balkanlar’da Bulgaristan ve Yunanistan’a, kuzeyde İsveç ve Finlandiya’dan batıda İspanya ve Portekiz’e Avrupa’nın dört bir yanında milyonlarca seçmen, 720 üyeli Avrupa Parlamentosunun yeni üyelerini belirlemek üzere oy kullanmaya başladı.

CDU, DİĞER PARTİLERİ GERİDE BIRAKIYOR
Seçimlerde oy kullanma yaşının 18’den 16’ya indirildiği ve yaklaşık 60,9 milyon seçmenin oy kullanma hakkına sahip olduğu Almanya’da oy kullanma işlemi yerel saatle 18.00’e kadar devam edecek.
Almanya’da anketler, birliğin en büyük ekonomisi Almanya’da seçimlerin Şansölye Olaf Scholz’un partisi Sosyal Demokrat Partisi’nin (SPD), aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin gerisinde kalacağını öngörüyor. Anketlere göre, Hristiyan Demokrat Parti’nin (CDU) oy oranı yüzde 30 seviyesindeyken, yüzde 14 ila 16 oy oranına sahip AfD, iktidar koalisyonundaki SPD, Yeşiller ve Liberal Parti’nin (FDP) her birini geride bırakıyor.

FRANSA, 18.00’A KADAR OY KULLANABİLECEK
Almanya’nın ardından en kalabalık ikinci seçmen nüfusuna sahip Fransa’da ise 50 milyon kayıtlı seçmen bulunuyor. Fransa’da sandıkların yerel saatle 18.00 itibarıyla kapanmaya başlaması bekleniyor.
Fransa’da anketler, aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi’nin (RN) önde olduğu ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından desteklenen iktidar koalisyonunun ise güç kaybedeceğine işaret ediyor. Farklı anketlere göre, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un seçim listesinin oy oranı yaklaşık yüzde 16’da kalırken Marine Le Pen’in Ulusal Birlik Partisi’nin oy oranını yüzde 30’u aşıyor. Yeni durumun Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Avrupa’nın siyasi gündemini belirleme konusundaki siyasi konumunu zayıflatması öngörülüyor.

MACARİSTAN’DA ÇEKİŞME
Yaklaşık 7,85 milyon kişinin oy kullanma hakkına sahip olduğu Macaristan’da ise sabah erken saatlerde başlayan oy kullanma işlemi, yerel saatle 19.00’a kadar devam edecek. Avrupa Birliği’nin Rusya karşıtı politikasına meydan okuyan bloğun öncüsü konumundaki Macaristan’da ise en büyük mücadelenin Başbakan Viktor Orban liderliğindeki Macar Yurttaş Birliği (Fidesz) ile muhalif lider Peter Magyar ile öne çıkan Tisza Partisi arasında yaşanması bekleniyor.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.