X
AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın Görev Süresi Doluyor
Görüntülenme Sayısı : 40

AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın Görev Süresi Doluyor

ABONE OL
26 Mart 2024 07:51
AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın Görev Süresi Doluyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan’ın üyelik süresi, 20 Nisan 2024 tarihinde sona eriyor. Arslan, Yükseköğretim Genel Kurulu tarafından Cumhurbaşkanı tarafından 17 Nisan 2012’de AYM üyeliğine seçildi ve 20 Şubat 2012’de görevine başladı. AYM üyelerinin görev süresi 12 yıl ile sınırlandırılmıştır ve bu düzenleme doğrultusunda Arslan’ın görev süresi 20 Nisan 2024’te tamamlanacak. AYM’nin iç tüzüğü gereğince, Arslan’ın görev süresinin sona ereceği tarihten 2 ay önce, yani 20 Şubat 2024’te başkanlık seçimi için süreç başlamıştır.

Seçim işlemleri, AYM Başkanı Arslan tarafından yürütülmektedir. Arslan, aday olamayacak ancak oy kullanabilecektir. Yarın yapılacak seçimde, 15 üyeden en az 8’inin oyunu alan aday, salt çoğunluğu sağlayarak 4 yıllığına AYM Başkanlığı görevini üstlenecektir. Eğer adaylardan biri yeterli çoğunluğu sağlayamazsa, Başkan tarafından belirlenecek başka bir tarihte yeniden oylama yapılacaktır.

AYM Başkan adaylığı için resmi bir başvuru yapılmamaktadır. Üyeler, seçim sırasında adaylıklarını açıklayabilir ve seçimde adı geçmeyen bir üyeye de oy verilebilir. AYM kaynaklarına göre, Şevki Yusuf Hakyemez, Yıldız Seferinoğlu ve İrfan Fidan’ın adı başkan adaylığı için geçmektedir.

Zühtü Arslan, daha önce 3 kez başkan seçilmiştir. İlk kez 10 Şubat 2015’te AYM Başkanı olarak seçilen Arslan, görev süresinin dolmasının ardından 25 Ocak 2019’daki seçimde tekrar başkan seçilmiştir. Son olarak, 2 Şubat 2023’te yapılan seçimde 15 üyeden 8’inin oyunu alarak üçüncü kez AYM Başkanı olmuştur. Arslan’ın yıllar içinde yaptığı hizmetler ve aldığı destekle AYM’deki liderliğini sürdürmektedir.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.