X
Bakan Fidan: “Barış, Güvenlik ve İstikrar Önemli!”
Görüntülenme Sayısı : 33

Bakan Fidan: “Barış, Güvenlik ve İstikrar Önemli!”

ABONE OL
30 Mart 2024 09:41
Bakan Fidan: “Barış, Güvenlik ve İstikrar Önemli!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İzmir’deki ziyaretleri kapsamında Kemalpaşa ilçesinde bulunan Tarihi Tunca Caddesi Sevgi Yolu’nda esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Burada vatandaşların taleplerini dinleyen Bakan Fidan, sonrasında İzmir Ticaret Odası’na geçerek ‘iş dünyası buluşması’ etkinliğine katıldı. Programa İzmir Valisi Süleyman Elban, Konak Belediye Başkan Adayı Ceyda Bölünmez Çankırı, AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı da katıldı.

Bakan Fidan konuşmasında, 31 Mart yerel seçimlerinin İzmir ve ülke için hayırlara vesile olmasını dileyerek, Ege bölgesinin dinamizmini üretim ve ihracata yansıtan bir bölge olduğunu vurguladı. Ayrıca, özel sektöre destek vermeye devam ettiklerini ve ülkenin kalkınması için özel sektör ve devletin birlikte hareket etmesi gerektiğini belirtti. Bakan Fidan, Türkiye’nin küresel sorunlarla başa çıkabilmesi için barışı, güvenliği ve istikrarı sağlaması gerektiğini söyledi.

Ukrayna’daki savaş ve Gazze’deki mezalimin adil ve kalıcı barış temelinde sona erdirilmesine odaklandıklarını belirten Bakan Fidan, Balkanlar ve Güney Kafkasya’da barış ve istikrarı sağlamak için çalıştıklarını ifade etti. Ayrıca Yunanistan ile olumlu gündem üzerinden ilişkileri geliştirmeye ve sorunları çözmeye yönelik adımlar attıklarını açıkladı.

Terörist örgütlerle mücadelede önemli bir seviyeye ulaştıklarını kaydeden Bakan Fidan, terörle mücadelede siyasi liderliğin, milli stratejik kabiliyetlerin ve komşularla yapılan işbirliğinin önemine değindi. Türkiye’nin hedeflerinin net olduğunu ve stratejilerinin sonuca odaklı olduğunu belirten Fidan, müttefik ülkelerden destek beklediklerini ve ekonomik ilişkilerin arttırılmasının önemine işaret etti.

İzmir’in gelişmesi ve donanması için çalıştıklarını belirten Bakan Fidan, Türkiye’nin İzmir için büyük hedefleri olduğunu söyledi. Türkiye’nin dünyadaki en geniş diplomatik ağına sahip olduğunu da vurgulayan Bakan Fidan, İzmir ve Türkiye için uluslararası ilişkilerde çalışmalarının devam edeceğini ifade etti.

Programda konuşan Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, ticaret açısından yaşanabilecek anlaşmazlıklara karşı yabancı yatırımcıların önemli olduğunu belirtti. İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener ise Türkiye’nin uluslararası stratejisinin etki alanının genişlediğini ve İzmir’in bu stratejide aktif rol alması gerektiğine dikkat çekti.

Konuşmaların ardından Bakan Fidan’a İzmir’in tarihi meydanının yer aldığı bir fotoğraf hediye edildi.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.