X
Bakan Kacır, Sivas Sanayisi İçin Stratejik Adımlar Atıyor
Görüntülenme Sayısı : 426

Bakan Kacır, Sivas Sanayisi İçin Stratejik Adımlar Atıyor

ABONE OL
11 Haziran 2024 13:56
Bakan Kacır, Sivas Sanayisi İçin Stratejik Adımlar Atıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası’nda (STSO) oda yöneticileri, üretime ve istihdama katkı sunan iş insanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya gelip talep ve önerilerini dinledi. STSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Özdemir, Sivas’ta bulunan bütün organize sanayi bölgelerinin cazibe merkezi ilan edilip, 6. Bölge teşviklerinin Sivas’ta bulunan bütün OSB’lere uygulanması gerektiğini, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Mehmet Fatih Kacır’dan talep etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Demirağ Organize Sanayi Bölgesinin alt yapısının bu yıl tamamlanacağını ifade ederek, “Sivas’ın iftihar kaynağı, Sivas’ın kızılelması olarak ifade edilen organize sanayi bölgesinin de ismini aldığı Nuri Demirağ, bizden 60 yıl önce İstanbul hava meydanında ‘Gök Şenlikleri’ adıyla teknofestler düzenlemiş. Mühendisler, teknisyenler ve pilotlar yetişsin diye İstanbul’da, Sivas’ta ve Divriği’de gök okulları açmış. Düzenlediği şenliklerde herkesi bir araya getirmiş. Sivas Merkez 1. OSB’de geçen yıl 245 hektarlık ilave alanın tamamlanarak yatırımcılara sunulabilir hale geldiğini belirten Bakan Kacır, Demirağ OSB’de altyapının bu yıl içerisinde tamamlanacağını sözlerine ekledi. Sanayi ARGE projelerine 76 milyon lira aktarıldığının altını çizen Bakan Kacır, “ Bu rakamın artırılması için Sivas Ticaret ve Sanayi Odamız ile birlikte çalışacağız. Artırmalıyız ki Sivas sanayisi katma değerli üretim yapsın ve daha güçlü rekabet edebilsin. Sivas’ın Anadolu’nun orta yerinde yüksek teknoloji odaklı ve üretim odaklı kalkınma atılımını hayata geçirmesi için gayret etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Önümüzdeki döneme dair yeni adımlar atılacağının sinyalini veren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Biliyorum ki Sivaslılar Demirağ OSB’nin elde ettiği imkânları, Sivas’ın diğer OSB’lerinin de elde etmesini arzu ediyorlar. Bunu sıklıkla ifade ediyorsunuz. Önümüzdeki dönemde milli teknoloji hamlesine benzer bir yerel kalkınma hamlesi programı başlatıyoruz. Sivas’ta da dört başlığı birlikte belirleyeceğiz ve bu dört başlıktaki yatırımlara Sivas’ın tüm OSB’lerinde stratejik teşvik imkânını sunuyor olacağız” ifadelerini kullandı. İş insanlarıyla yapılan programın ardından, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır Başkanlığında Anadolu’nun üretim ve istihdam üssü olması hedefiyle Sivas’ta devam eden ve planlanan birçok çalışma masaya yatırıldı.

Bu toplantıda Sivas Ticaret ve Sanayi Odamızın, Sivas’ı cazibe merkezi haline getirmek adına yürüttüğü çalışmalarıla ilgili detaylı bilgi paylaşıldı. Sanayide, teknolojide ve istihdamda lider bir Sivas hedefiyle yola çıkıldığı belirtildi. Sanayicilerin ve yatırımcıların talep ve önerileri dinlendi, gelecek projeler üzerine görüş alışverişi yapıldı. Sivas’ın sanayideki yükselişi ve kalkınma hamleleri konuşuldu. Sonuç olarak, Sivas’ın sanayi ve teknoloji alanında daha da ilerlemesi, ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlaması için kararlı adımlar atılacağı vurgulandı.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.