X
Çelik Sektörü İhracatta Beklentilerin Altında İşte Nedenleri!
Görüntülenme Sayısı : 39

Çelik Sektörü İhracatta Beklentilerin Altında İşte Nedenleri!

ABONE OL
26 Mart 2024 13:02
Çelik Sektörü İhracatta Beklentilerin Altında İşte Nedenleri!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’ye 2021 yılında 22 milyar 246 milyon dolar döviz kazandıran çelik sektörü, enerji, hammadde ve işçilik maliyetlerindeki artışlar, kotalar, korumacı önlemler ve döviz kurlarının enflasyon oranında artmaması gibi etkenler nedeniyle ihracatta 2022 yılında 21 milyar 62 milyon dolara, 2023 yılında ise 14 milyar 877 milyon dolara geriledi. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ertan Türk, çelik sektörünün yüksek enerji, işçilik ve diğer girdiler nedeniyle rekabetçiliğini kaybettiğini belirterek, rekabetçiliğini koruyabilmesi için önemli etkenlerin ortadan kaldırılmasını talep etti.

Ertan, çelik sektörünün 2023 yılında ihracatta 7 milyar dolarlık bir kayıp yaşadığını belirtirken, yüksek üretim maliyetleri ve döviz kurlarının enflasyon oranında artmamasının bu kayıpta etkili olduğunu vurguladı. Ertan’a göre, sektörün Avrupa Birliği ülkelerine göre enerji maliyetleri ve diğer girdilerdeki artışlar sebebiyle fiyat rekabetinde geride kalmasına neden oluyor. Ertan, hükümetten sektörün rekabetçiliğini geri kazanabilmesi için uygun bir ortamın sağlanmasını istedi.

Çelik sektörünün Avrupa Birliği’ne olan ihracatında Pazar payının yüzde 45’ten yüzde 33’e düştüğünü belirten Ertan, bu durumun üretim ve ihracatın sağlıklı yürütülmesi için faiz, kur ve enflasyon dengesinin iyi kurulması gerektiğini söyledi. Ertan, sektörün gelecekte daha rekabetçi olabilmesi için üretimde katma değerli ürünlere yönelmesi gerektiğini ifade etti.

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Yalçın Ertan, Türkiye’nin demir, çelik ve demirdışı metaller sektöründe net ithalatçı konumuna düştüğünü belirterek, bu durumun rekabetçiliği olumsuz etkilediğini aktardı. Ertan, önemli gündem maddeleri arasında sektörün yaşadığı sorunların çözümü için dikkatli analizlerin yapılması gerektiğini ve 2024 yılında sektörün ihracat performansının yatay bir seyir izlediğini aktardı.

“Ekonomik Değerlendirme Toplantısı”nda konuşan Devlet Eski Bakanı Prof. Dr. Işın Çelebi, Türkiye’nin enflasyonla mücadelesinde yeterince başarılı olunamadığını belirterek, enflasyonu düşürmek için 5 yıllık süreçte 100 milyar doların üzerinde yabancı sermaye çekilmesi gerektiğini söyledi. Çelebi, Türkiye’deki planlamaların yetersizliğini vurgulayarak, Devlet Planlama Teşkilatı’nın kapatılmasının yanlış bir karar olduğunu dile getirdi.

Ekonomist Ali Ağaoğlu, ekonominin en temel problemi olarak güveni gösterirken, Ekonomist Nilüfer Arıak, Türkiye’nin döviz rezervlerinin sıkıntılı olduğunu ve döviz kurlarının seçim öncesi düşük tutulma çabası olduğunu aktardı. Arıak, Türkiye’nin yeşil dönüşüm için AB’den 11,5 milyar Avro kaynak aldığını belirterek, sektörlerin bu kaynaklardan yararlanması gerektiğini vurguladı. Ağaoğlu, işletmelerin makro ekonomiden kopmadan verimliliği artırması gerektiğini ifade etti.

Bu açıklamaların ardından toplantı, Türk ve dünya ekonomisindeki güncel gelişmeler ve çelik sektörünün geleceği üzerine yapılan tartışmalarla sona erdi.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.