X
CHP’li Sevda Erdan Kılıç, Bakan Göktaş’a Tepki!
Görüntülenme Sayısı : 42

CHP’li Sevda Erdan Kılıç, Bakan Göktaş’a Tepki!

ABONE OL
26 Mart 2024 13:59
CHP’li Sevda Erdan Kılıç, Bakan Göktaş’a Tepki!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nın düzenlediği etkinlikte Cumhur İttifakının kadın adayları için destek istemesine tepki gösterdi. Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, Birleşmiş Milletler’de geçen hafta gerçekleştirilen toplantıda Türkiye’yi temsilen katılan Bakan Göktaş’ın Türkiye’deki kadınlar için fırsat eşitliği politikalarını hayata geçirme sözü verdiğini ancak İzmir’de tüm bunların birer şovdan ibaret olduğunu belirtti.

Göktaş, CHP’nin İzmir 9 ilçesinde gösterdiği kadın adayları görmezden gelerek siyasi ayrımcılık yaptığını vurgulayan Kılıç, diğer tüm partilerin kadın adayları ve bağımsız kadın adaylarını da görmezden geldiğini ifade etti. Kadın muhtar adaylarını, yerel yönetimlerde eşit temsil hakkı için mücadele eden kadın adayları ve tüm kadın siyasetçileri göz ardı eden Bakan’ın tutumunu kınayan Kılıç, kadınların fırsat eşitliği mücadelesinin her türlü siyasetin üzerinde olduğunu belirtti.

BM’de kadınlara yönelik şiddete sıfır tolerans politikası savunduğunu hatırlatan Kılıç, Türkiye’deki en fazla kadın cinayetinin işlendiği İzmir’e gelince sus pus olan Bakan’ı eleştirdi. Göktaş’ın anlamsız bir şekilde suskun kalmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Kılıç, Bakan’ın Brüksel ve New York gibi uluslararası platformlarda kadın hakları savunucusu rolü yaparken Türkiye’de ayrımcı ve eşitsiz uygulamaların savunucusu haline geldiğini belirtti.

Kadınların her gün öldürüldüğü bir ülkede Aile Bakanının seçim çalışmaları yapmasının kabul edilemez olduğunu ifade eden Kılıç, kadınların yoksulluk, istihdam ve şiddetle mücadele ettiği bir ortamda Bakan’ın sessiz kalmasını eleştirdi. Kadınlar için ayrılan bütçenin AKP’nin seçim kampanyasına harcanmasını ve Bakanlık bütçesinin bu amaçla kullanılmasını kabul etmediğini belirten Kılıç, Bakan Özdemir Göktaş’ı yürüttüğü ayrımcı uygulamalar nedeniyle istifa etmeye çağırdı.

Kadınların fırsat eşitliğinin her alanda sağlanması gerektiğini belirten Kılıç, Aile Bakanının yaptığı ayrımcı uygulamalara son vermesi ve istifa etmesi gerektiğini vurguladı. Aile Bakanının kadın adayları ve fırsat eşitliği mücadelesi veren kadınları göz ardı etmesinin kabul edilemez olduğunu ifade eden Kılıç, Bakan’ın kadınların bütçesini siyasi amaçlar için harcamasını kınadı.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.