X
Hatay’da Ramazan Davulculuğu Enkaz Sokaklarda Yaşatılıyor
Görüntülenme Sayısı : 34

Hatay’da Ramazan Davulculuğu Enkaz Sokaklarda Yaşatılıyor

ABONE OL
26 Mart 2024 13:21
Hatay’da Ramazan Davulculuğu Enkaz Sokaklarda Yaşatılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kahramanmaraş merkezli depremlerde en fazla hasar gören Hatay ilinde halk, eski Ramazan aylarını özlemle anıyor. Ramazan ayına hüzünlü bir şekilde giren şehirde, Ramazan davulculuğu geleneği yıkık dökük sokaklarda yaşatılmaya devam ediyor. Bu geleneği devam ettiren 36 yaşındaki Sabit Erdoğan, Antakya ilçesi Narlıca Mahallesi’nde at arabası üzerinde davul çalarak insanları sahura kaldırmaya devam ediyor. At arabasında davul çalarken maniler söyleyen Erdoğan, at arabasının giremediği konteyner kentlerinde ise elinde davul ile insanları yürüyerek uyandırıyor.

Depremde yalnız davul çaldığını belirten Sabit Erdoğan, Ramazan davulculuğunun köklü bir geleneğe dayandığını vurgulayarak, “Mahallemizde bir süre davul sesi duyulmadı. Ben de kendi imkanlarımla bu yıl davulu çalmaya karar verdim. Arkadaşlarımızla bir araya gelerek çalmaya başladık. Bu yıl da bir arkadaşımın atıyla dolaşarak çalmaya devam ediyorum. Bu işten büyük mutluluk duyuyorum. Para için değil, içtenlikle ve sevgiyle yapıyorum. Eski gelenekleri yaşatma amacı güdüyorum. Ev ev dolaşıp mahalle mahalle çalıyoruz. Kimileri bu uygulamamızdan memnun olurken kimileri de olmuyor” dedi.

Atını özel olarak süsleyen Mustafa Güleç ise, “Atımızın üzerindeki süslemeleri Adana’dan getirttik. Ramazan davulculuğu ve çocukların sevinmesi için özel yaptık. Masraflarımızı kendi imkanlarımızla karşılıyoruz. Atın süslemelerine 6 bin TL harcadık. Aylık masrafı ise 2 bin TL. Bu işten büyük keyif alıyoruz ve atla yapınca daha da eğlenceli oluyor. Bazen çocuklar atı sevmeye bile geliyorlar. Onların mutluluğu da bizim için önemli. Depremin ardından çocukların kafası dağılsın diye bu işe sarıldık” şeklinde konuştu.

Hatay’daki deprem felaketinden sonra halk, Ramazan ayını özlemle ve buruk bir şekilde karşılıyor. Ancak bu zorlu süreçte Ramazan davulculuğu geleneği devam ediyor. Sabit Erdoğan’ın öncülüğünde sokaklarda yankılanan davul sesleri, insanların geçmişe dönüp gelenekleri yaşatma çabasını simgeliyor. At arabasıyla dolaşan davulcuların çocukların yüzlerindeki mutluluğu görmesi, bu geleneğin önemini bir kez daha vurguluyor. Hataylıların bu kararlılığı ve dayanışması, depremin yaralarını iyileştirmeye yardımcı oluyor.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.