X
EİB Başkanı Mehmet Ali Işık: Türkiye’de Organik Tarımın Geleceği Parlak
  • Hızır Basın
  • Ekonomi
  • EİB Başkanı Mehmet Ali Işık: Türkiye’de Organik Tarımın Geleceği Parlak
Görüntülenme Sayısı : 36

EİB Başkanı Mehmet Ali Işık: Türkiye’de Organik Tarımın Geleceği Parlak

ABONE OL
31 Mart 2024 10:58
EİB Başkanı Mehmet Ali Işık: Türkiye’de Organik Tarımın Geleceği Parlak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Organik Ürünler ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü olan Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Ali Işık, Türkiye’de organik üretim ve ihracatın 35 yıl önce İzmir’den başladığını belirtti. EİB çatısı altında faaliyet gösteren Egeli ihracatçılar, ülkenin organik ürün ihracatının yüzde 75’inden sorumlu. Işık, akademi ve ulusal/uluslararası paydaşlarla işbirliği yaparak sürdürülebilirlik alanında birçok projeye yatırım yaptıklarını ve bu deneyimleri ETO ile işbirliği içinde yaymayı hedeflediklerini söyledi. ETO’nun ekolojik üretici ve organik tarımı destekleyen bir kuruluş olduğunu vurguladı.

Mehmet Ali Işık’a göre Türkiye, üzüm, incir, kayısı, fındık, kiraz ve vişne gibi organik ürünlerde dünya lideri konumunda. Küresel organik gıda pazarı 2022 yılında 135 milyar avro seviyelerine ulaşmış durumda. Türkiye’nin mevcut organik ürün ihracatı 1,6 milyon ton üretimle 1 milyar dolar bandında bulunuyor. Işık, ihracat hedeflerinin öncelikle 1,5 milyar dolar sonra da 2 milyar doları aşmak olduğunu belirtti. Türkiye, kuru meyvelerden zeytinyağına, hububattan pamuğa kadar 268 farklı ürünü 311 bin hektarlık organik arazide yetiştirerek Avrupa’da 4. sırada yer almakta.

EİB olarak organik ürün ihracatının kayıt altına alınması konusunda koordinatör birlik olarak görev üstlenen Işık, Türkiye’nin organik tarım ulusal yönlendirme komitesi ve IFOAM üyeliği bulunduğunu açıkladı. Ege İhracatçı Birlikleri çatısı altında kurulan Organik Ürünler Çalışma Komitesi sayesinde sektör paydaşlarını bir araya getirerek organik gıda üretimini ve talebini artırmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Biofach Organik Ürünler Fuarı, dünyanın en büyük organik fuarı olarak kabul edilmekte olup milli katılım organizasyonunu EİB düzenlemektedir. Fuarda yer alan Türk firmaları, organik kuru incir, çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı gibi ürünlerin yanı sıra fındık, fıstık, badem, kuru domates ve domates konsantresi, baharatlar, hububatlar, yağlı tohumlar, meyve suları ve dondurulmuş sebzeler gibi ürünleri Almanya ve dünyanın dört bir yanından gelen ithalatçılara tanıtma fırsatı buluyor.

ETO Derneği Başkanı Prof. Dr. Uygun Aksoy, organik tarımın doğal kaynakların doğru yönetilmesini gerektiren çevre dostu bir tarım yöntemi olduğunu belirtti. Dernek olarak yayınladıkları kitabın organik tarım sektöründeki en güncel bilgi kaynağı olduğunu ve sektördeki tüm paydaşlara hitap ettiğini vurguladı. Aksoy, doğal kaynakların doğru yönetilmesi ve iklim değişikliği gibi mevcut sorunlara çözüm olan organik tarımın bilgiyle desteklenerek gelişmesi gerektiğini ifade etti.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.