X
Engelleri Aşan Kahyalı’nın Görme Engelli Çifti!
Görüntülenme Sayısı : 27

Engelleri Aşan Kahyalı’nın Görme Engelli Çifti!

ABONE OL
11 Haziran 2024 11:28
Engelleri Aşan Kahyalı’nın Görme Engelli Çifti!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankırı’nın Kızılırmak ilçesine bağlı Kahyalı köyünde yaşayan yüzde 100 görme engelli Doğan Yurt ve yüzde 50 görme engelli Zehra Yurt çifti, engellerine rağmen azimleri ve birlikte çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Hayvancılıkla uğraşan çift, köydeki tüm işleri birlikte yaparak yaşamlarını sürdürüyor. Doğan Yurt, yüzde yüz görme engeline rağmen biçerdöver kullanıp tamir ederken, Zehra Yurt ise hayvanların bakımı ve süt sağımda eşiyle birlikte çalışıyor. Müziğe olan merakıyla da bilinen Doğan Yurt, hayvanlarını saz çalarak eğlendiriyor.

Doğan Yurt, yaşadığı köyde yüzde 100 görme engeliyle tarlada çalışarak geçimini sağlıyor. Eşi Zehra Yurt da yüzde 50 görme engeliyle ona destek oluyor ve birlikte hayvanlarla ilgileniyor. Herkesin şaşkınlıkla bakmasına rağmen, çiftin dayanışması ve azmi engellerin üstesinden gelmelerini sağlıyor. Zehra Yurt, hayvanlardan elde ettikleri peynirleri satarak gelir elde ettiklerini belirtiyor. Gündelik işlerini severek yaptıklarını söyleyen Zehra Yurt, işlerinde zorluk çekmelerine rağmen sevgi ve sabırla çalıştıklarını ifade ediyor.

Hayvanları olan çift, sabahları hayvanlarını otlatıp süt sağıyor. Zehra Yurt, sütten elde ettikleri peynirleri köydeki pazarlarda veya komşuları aracılığıyla satarak gelir elde ediyorlar. Doğan Yurt, görme engeline rağmen biçerdöver kullanıp tamir ederek hayvancılık işlerine destek oluyor. Ayrıca müziğe olan tutkusuyla da dikkat çeken Yurt, hayvanlarının başında saz çalıp keyifli zaman geçiriyor. Eşleriyle birlikte tüm işleri birlikte yaparak yaşamlarını sürdüren çift, birbirlerini tamamlayarak engelleri aşıyorlar.

Doğan Yurt, yüzyüz görme engeli olmasına rağmen eşi Zehra Yurt ile birlikte hayvancılıkla uğraşarak yaşamlarını devam ettirdiklerini söylüyor. Eşinin yüzde 50 görme engeli olmasına rağmen birlikte çalışarak zorlukların üstesinden geldiklerini belirten Yurt, “Eşimle ikimiz görme engelli olsak da bunların üstesinden gelebiliyoruz” diyor. Zehra Yurt da, eşinin tamamlayıcı desteğiyle hayvancılık işlerini severek yaptıklarını ve hayvanlardan elde ettikleri gelirle yaşamlarını sürdürdüklerini vurguluyor.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.