X
Esad ve Putin’in Temsilcisi Suriye-Türkiye İlişkilerini Görüştü
Görüntülenme Sayısı : 47

Esad ve Putin’in Temsilcisi Suriye-Türkiye İlişkilerini Görüştü

ABONE OL
27 Haziran 2024 16:13
Esad ve Putin’in Temsilcisi Suriye-Türkiye İlişkilerini Görüştü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, başkent Şam’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev ile bir araya geldi. Devlet Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Suriye lideri Esad, Suriye-Türkiye ilişkilerine de değindi. Esad, Suriye-Türkiye ilişkilerinin iyileştirilmesi için atılacak adımların temelinin “Suriye’nin egemenliğine saygı duyulması” olduğunu belirtti. Esad, “Suriye Devleti’nin tüm toprakları üzerindeki egemenliğine saygı duyulduğu ve terörle mücadele odaklı olduğu sürece Suriye-Türkiye ilişkilerini ilerletmeye hazırız” dedi.

Rusya’nın Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşmesini desteklediğini vurgulayan Lavrentiev, şu anda arabuluculuk girişimlerinin başarılı olması için uygun koşulların olduğunu belirtti. Rusya’nın müzakereleri ilerletmek için her türlü çabayı göstereceğini ifade eden Lavrentiev, “Esas hedef, iki ülke arasındaki ilişkileri düzeltmek” şeklinde konuştu. Türkiye ile Suriye, iç savaşın başlamasının ardından 2012 yılında diplomatik ilişkilerini sonlandırmıştı.

Esad ve Lavrentiev arasındaki görüşmenin detaylarına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmazken, Suriye-Türkiye ilişkilerinin normalleştirilmesi konusunda atılacak adımların ele alındığı belirtildi. Esad’ın vurguladığı gibi, Suriye’nin egemenliğine saygı duyulması ve terörle mücadele konusundaki kararlılık, Suriye-Türkiye ilişkilerinde temel bir unsur olarak ön plana çıkmaktadır.

Görüşmenin ardından, bölgedeki gelişmelerin yanı sıra Suriye’nin içinde bulunduğu durum da ele alındığı düşünülmektedir. Suriye’de devam eden iç savaş, bölgedeki dengeleri değiştirmiş ve farklı aktörlerin rol oynamasına neden olmuştur. Bu bağlamda, Esad ve Lavrentiev arasındaki görüşmenin bölgedeki son durumu ele almak ve çözüm yolları aramak amacıyla gerçekleştirilmiş olabileceği düşünülebilir.

Sonuç olarak, Esad ve Lavrentiev arasındaki görüşme, Suriye-Türkiye ilişkilerinin normalleştirilmesi ve bölgedeki gelişmelerin ele alınması için önemli bir adım olarak değerlendirilebilir. İki ülke arasındaki ilişkilerin ilerleyen süreçte nasıl şekilleneceği ve buna ilişkin atılacak adımlar merakla beklenmektedir.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.