X
Gazeteci Tolga Şardan yargılanıyor: İşte iddialar!
Görüntülenme Sayısı : 35

Gazeteci Tolga Şardan yargılanıyor: İşte iddialar!

ABONE OL
9 Temmuz 2024 18:53
Gazeteci Tolga Şardan yargılanıyor: İşte iddialar!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gazeteci Tolga Şardan’ın bir internet sitesinde yazdığı yazıda suç oluşturabilecek sözler kullandığı iddiasıyla hakkında soruşturma başlatıldı. Sonrasında tutuklanan ve daha sonra serbest bırakılan Şardan’ın yargılanmasına İstanbul 2.Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Duruşmada tutuksuz sanık Tolga Şardan ve avukatları hazır bulundular.

Sanık Şardan, savunmasında 1988’den beri kriminal olayları takip ettiğini ve haberine sahip çıkan bir gazeteci olduğunu belirtti. Yazdığı yazıda yalan bilgiler olmadığını savunan Şardan, gözaltı ve tutuklama kararının yazıdan sonra alındığını, yazıyı yazarken kaynaklarını korumak adına düzeltmeler yaptığını söyledi. MİT Başkanlığı’ndan gelen bilgiyi kulis bilgisi olarak aktardığını ifade eden gazeteci, sadece iki kurum arasındaki süreci kaleme aldığını iddia etti. Tutuklanmasının yazıyla ilgili değil, kişiler arasındaki süreçle ilgili olduğunu savundu.

Mahkemede mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, Şardan’ın yazısında MİT tarafından ‘yargı raporu’ adı altında rapor düzenlendiği iddiasını kesin bir dille ifade ettiğini ancak soruşturma dosyasında bu iddiayı kanıtlayacak bir delil olmadığını belirtti. Savcı, yazının halkı yanıltıcı nitelikte olduğunu ve kamu düzenini bozabileceğini belirterek, sanığın halkı yanıltıcı bilgiyi yayma suçundan cezalandırılmasını talep etti.

Mütalaada ayrıca, Şardan’ın yazısında devletin yargı organlarının usulsüz işlemler yaptığı iddiasının yargıya zarar verici olduğu ve yargıya olan güveni zedelediği ifade edildi. Bu nedenle gazeteci Şardan’a halkı yanıltıcı bilgiyi yayma ve devletin yargı organlarını aşağılama suçlarından ceza verilmesi istendi.

Duruşmada sanık Şardan ve avukatları mütalaaya karşı savunma hazırlamak için süre talep ettiler. Mahkeme, Şardan ve avukatlarına savunma hazırlamaları için süre vererek duruşmayı erteledi.

İddianamede de Şardan’ın bir internet sitesinde yazdığı yazıda halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçunu işlediği ve bu nedenle 1 yıl 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edildiği belirtildi. Şardan’ın avukatlarıyla birlikte süreci savunmak için önümüzdeki duruşmada toplanacaklar.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.