X
Gazze Şeridi’nde İsrail’in Ablukası Devam Ediyor
Görüntülenme Sayısı : 52

Gazze Şeridi’nde İsrail’in Ablukası Devam Ediyor

ABONE OL
3 Nisan 2024 18:49
Gazze Şeridi’nde İsrail’in Ablukası Devam Ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İsrail ordusu, uluslararası çağrılara rağmen Gazze Şeridi’ne karşı saldırılarını 180 gündür sürdürüyor. Filistin Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre, son 24 saatte Gazze’ye düzenlenen 5 saldırıda 59 kişi hayatını kaybetti, 83 kişi yaralandı. Ek olarak, 7 Ekim’den bu yana Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısı 32.975’e yükselirken yaralı sayısı 75.577’ye ulaştı.

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından yapılan açıklamaya göre, kuruluş her ay Gazze’deki 1.45 milyon kişiye gıda yardımı sağlıyor ancak kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını belirttiler. Bu nedenle ateşkes çağrısında bulunarak yetersiz beslenen çocuk sayısının hızla arttığını vurguladılar. Açıklamada, 2 yaşın altındaki her 3 çocuktan 1’inin akut yetersiz beslenme sorunu yaşadığı ifade edildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Gazze’de 1 Nisan tarihinde gerçekleşen bir İsrail saldırısında 7 uluslararası yardım kuruluşu çalışanının hayatını kaybetmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Guterres, Gazze’de ölen yardım çalışanı sayısının 175’i BM personeli olmak üzere toplamda 196’ya ulaştığını belirterek bu durumu “vicdansızca” olarak nitelendirdi.

İsrail’in 180 gündür devam eden saldırıları sonucunda Gazze Şeridi’nde yaşanan insanlık trajedisi giderek derinleşiyor. Filistin Sağlık Bakanlığı verilerine göre ölü sayısı gün geçtikçe artarken yaralı sayısındaki artış da endişe verici boyutlara ulaştı. Birleşmiş Milletler’in yardım çalışanlarının da hedef alındığı Gazze’deki saldırılar uluslararası toplumda büyük tepkilere sebep oluyor.

Gazze’de yaşanan insani krizin acilen sonlandırılması ve bölgeye yardım ulaştırılması için uluslararası toplumun harekete geçmesi gerekiyor. İsrail’in devam eden ablukası ve saldırılarına son verilmeden bölgedeki insani durumun iyileşmeyeceği açıktır. Bu nedenle, uluslararası toplumun dramlara son vermek için harekete geçmesi ve sağduyulu çözümler üretmesi gerekmektedir.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.