X
Gazze Şeridi’nde İsrail’in saldırıları: 62 ölü, 91 yaralı
Görüntülenme Sayısı : 34

Gazze Şeridi’nde İsrail’in saldırıları: 62 ölü, 91 yaralı

ABONE OL
28 Mart 2024 17:30
Gazze Şeridi’nde İsrail’in saldırıları: 62 ölü, 91 yaralı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İsrail ordusu, 174 gündür Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını sürdürüyor. Son 24 saat içerisinde Gazze Şeridi’ne gerçekleştirdiği 6 saldırıda 62 Filistinli hayatını kaybetti, 91 kişi ise yaralandı. Filistin Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, Gazze Şeridi’nde 7 Ekim’den bu yana toplamda 32 bin 552 kişi hayatını kaybetti, 74 bin 980 kişi ise yaralandı.

İsrail, Han Yunus’taki Al-Amal Hastanesi’nde gerçekleştirdiği baskın sırasında alıkoyduğu 7 Filistin Kızılayı çalışanını 47 gün sonra serbest bıraktı. Ancak 8 Filistin Kızılayı çalışanının hala İsrail hapishanelerinde tutulduğu ve durumlarının belirsiz olduğu açıklandı.

Gazze Şeridi, yıllardır devam eden İsrail ablukası altında bulunuyor. Bu abluka, bölgedeki insanların temel ihtiyaçlara erişimini kısıtlıyor ve insan hakları ihlallerine neden oluyor. Gazze’deki sağlık sistemine yönelik yapılan saldırılar, bölgedeki sağlık hizmetlerinin çökmesine ve binlerce kişinin hayatını kaybetmesine sebep oluyor.

Filistinli siviller, İsrail ordusunun saldırıları sonucu evlerini terk etmek zorunda kalıyor ve barınak, gıda ve temel ihtiyaçlardan mahrum kalıyor. Uluslararası insan hakları kuruluşları, İsrail’i Gazze’deki sivil halka yönelik saldırıları durdurmaya çağırıyor ancak şiddet devam ediyor.

İsrail hükümeti, Filistin Kızılayı gibi yardım kuruluşlarına yönelik baskılarını arttırarak insanların yardım almasını engelliyor. Bu durum, Gazze’deki zorlu yaşam şartlarını daha da kötüleştiriyor ve insanların temel haklarını ellerinden alıyor.

Gazze’deki insani kriz, uluslararası toplumun dikkatini çekmeye devam ediyor ancak somut adımlar atılmadıkça bölgedeki insanlar daha fazla acı çekmeye devam edecek. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına son verilmesi ve bölgedeki insanların insanca yaşama hakkına saygı gösterilmesi gerekiyor. Bu krizin çözümü için uluslararası toplumun daha fazla güçlü bir şekilde harekete geçmesi ve bölgedeki barış sürecine destek olması gerekiyor.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.