X
Gıda İsrafı Küresel Bir Felaket: UNEP Raporu
Görüntülenme Sayısı : 41

Gıda İsrafı Küresel Bir Felaket: UNEP Raporu

ABONE OL
27 Mart 2024 20:24
Gıda İsrafı Küresel Bir Felaket: UNEP Raporu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), 2022 yılına ilişkin gıda tüketimi raporunu yayınladı. Rapor, dünya çapında 783 milyon insanın açlıkla mücadele ettiğini ve her gün en az 1 milyar öğün gıdanın israf edildiğini belirtti. Üçte biri gıda güvensizliği ile karşı karşıya olan insanlar için endişe verici bir durum olduğu vurgulandı. Aynı zamanda, gıda israfının küresel ekonomiye zarar verdiği, iklim değişikliğinin etkilerini arttırdığı ve çevre kirliliğini artırmaya devam ettiği raporda ifade edildi.

Rapora göre, 2022 yılında 1.05 milyar ton gıda atığı oluştu. Bu miktar kişi başına 132 kilograma denk gelirken, tüketicilere sağlanan gıdanın neredeyse beşte birini oluşturuyor. Gıda israfının yüzde 60’ının evlerde, yüzde 28’inin gıda hizmeti sektöründe ve yüzde 12’sinin perakende satışında gerçekleştiği belirtildi. Araştırmalar, gıda israfının sadece zengin ülkelerde değil, dünya genelinde yaygın olduğunu gösteriyor.

Raporda, gıda israfının küresel bir felaket olduğuna vurgu yapıldı. UNEP İcra Direktörü Inger Andersen, dünya genelinde milyonlarca insanın açlıkla mücadele ettiğini ve gıda israfının bu sorunu derinleştirdiğini ifade etti. Andersen, gıda israfının sadece bir kalkınma sorunu olmadığını, aynı zamanda çevre üzerinde büyük etkilere sahip olduğunu belirtti. Ülkelerin bu konuya öncelik vererek gıda kaybını azaltabileceklerini, iklim değişikliğini engelleyebileceklerini ve küresel hedeflere ulaşmada ilerleme kaydedebileceklerini vurguladı.

UNEP raporunda, evsel gıda atıklarının seviyelerinin gelir düzeyi ile ilişkili olduğu da belirtildi. Üst gelir grupları ile alt gelir grupları arasındaki farkın sadece 7 kilogram olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca, sıcak ülkelerde, taze besinlerin daha fazla tüketildiği ve dayanıklı soğuk zincirlerin eksikliği nedeniyle kişi başına daha fazla gıda atığı oluştuğu raporda açıklandı.

Gıda israfının önlenmesi için hem bireysel hem de toplumsal düzeyde önlemler alınması gerektiği vurgulanan rapor, gıda kaybı ve israfının azaltılmasıyla hem açlıkla mücadelede ilerleme kaydedilebileceğini hem de çevre üzerindeki olumsuz etkilerin azaltılabileceğini belirtiyor. Bu konuda ülkelerin birlikte hareket etmesi ve gıda israfıyla mücadelede ortak çalışmalar yürütmesi gerekliliği raporda vurgulanan önemli noktalardan biri.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.