X
Hava Durumu ve Uyarılar: Yağmurlu ve Fırtınalı Hafta Başlıyor
Görüntülenme Sayısı : 37

Hava Durumu ve Uyarılar: Yağmurlu ve Fırtınalı Hafta Başlıyor

ABONE OL
27 Mart 2024 11:48
Hava Durumu ve Uyarılar: Yağmurlu ve Fırtınalı Hafta Başlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hava Durumu Tahminlerine Göre Türkiye Genelinde Yağışlar ve Sıcaklıklar

Türkiye genelinde hava tahminlerine göre, yağışların genellikle yağmur ve sağanak şeklinde olacağı, bazı bölgelerde ise gök gürültülü sağanak yağışların beklenildiği görülüyor. Sabah ve gece saatlerinde doğu bölgelerinde ise yer yer pus ve sis hadisesi gözlenmesi tahmin ediliyor. Marmara ve Ege Bölgelerinde ise toz taşınımının beklendiği ve bu durumun önem arz ettiği belirtiliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi olduğu uyarısında bulunuluyor.

Hava sıcaklığına ilişkin yapılan tahminlere göre, iç ve batı kesimlerde 3 ila 6 derece arasında artış yaşanacağı öngörülürken, diğer bölgelerde ise önemli bir değişiklik beklenmediği ifade ediliyor. Rüzgarın ise genellikle güneyli yönlerden hafif esmesi beklenirken, ara sıra orta kuvvette olabileceği ve Batı Akdeniz ile Güney Ege’de yer yer kuvvetli (40-60 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

Bazı illerde yaşanması beklenen hava durumları ve günün en yüksek sıcaklıkları ise şu şekilde öngörülüyor: Ankara: Parçalı çok bulutlu ve hafif sağanak yağışlı olarak 18 derece olması bekleniyor. İstanbul’da ise parçalı ve çok bulutlu bir hava ile sağanak yağışların görülebileceği ve 19 derece sıcaklık bekleniyor. İzmir’de ise parçalı ve yer yer çok bulutlu bir hava beklendiği, sabah saatlerinde kuzey kesimlerinde yerel sağanak yağışlar yaşanabileceği ve 24 derece sıcaklık öngörülüyor. Adana’da parçalı, yer yer çok bulutlu bir hava beklenirken, güney ve doğu kesimlerinde sağanak yağışlar görülebileceği ve 21 derece sıcaklık bekleniyor. Antalya’da ise parçalı ve yer yer çok bulutlu bir hava beklenirken 21 derece sıcaklık öngörülüyor.

Samsun, Trabzon, Erzurum ve Diyarbakır gibi diğer illerde ise yine parçalı ve yer yer çok bulutlu hava durumunun beklendiği belirtiliyor. Samsun’da 15, Trabzon’da 13, Erzurum’da 4 derece sıcaklık beklenirken, Diyarbakır’da ise 15 derece sıcaklık beklenmektedir.İlgili illerin hava durum tahminlerinin şehirlere özel olarak verilmesi, vatandaşların günlük yaşamlarını planlamalarını kolaylaştırmaktadır.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.