X
Hemşireden cinsel saldırı: N.C.’ye adalet mücadelesi
Görüntülenme Sayısı : 41

Hemşireden cinsel saldırı: N.C.’ye adalet mücadelesi

ABONE OL
27 Mart 2024 03:20
Hemşireden cinsel saldırı: N.C.’ye adalet mücadelesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

N.C., 24 Nisan 2023’te EÜ Hastanesi’nde akciğer kanseri tedavisi görmeye başladı. Durumu kötüleşen N.C.’nin bilinci 5 Mayıs’tan itibaren kapandı. İddiaya göre, N.C., Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Yoğun Bakım ünitesinde yatarayken, 17 Mayıs’ta hemşire Emre Kale’nin cinsel saldırısına uğradı. N.C.’yi gören hemşire E.E., durumu üstlerine bildirdi. Güvenlik kameralarını inceleyen personel saldırıyı tespit ederek polise bildirdi. Şüpheli Kale, eşiyle bir mekanda yemek yerken gözaltına alındı. Emniyette suçlamaları reddeden Kale, tutuklandı ve N.C. olaydan sonra hayatını kaybetti.

Emniyette verdiği ifadelerin ardından Kale, mahkeme tarafından tutuklandı. Kale hakkında toplam 40,5 yıla kadar hapis cezası istendi. İddianame, İzmir 20’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. N.C.’nin ailesi, hastaneye 2 milyon TL manevi tazminat davası açtı. Mahkeme, bu miktarın 600 bin TL olarak belirlenmesine karar verdi. Ancak davacılar ve davalı idare karara itiraz etti ve dosya 6’ncı İdare Mahkemesi’ne gönderildi. İstinaf başvurusu reddedildi.

Bir hakim, karara muhalefet ederek, N.C.’nin son günlerinde yaşadığı acı, ailesinin duyduğu üzüntü ve tramvayı göz önünde bulundurarak manevi tazminatın artırılması gerektiğini belirtti. Aile, avukatları aracılığıyla Danıştay’a başvurarak kararı temyiz etti. Avukat Sezai Ağustos, verilen tazminatın yetersiz olduğunu ifade ederek, Danıştay’ın kararı bozacağı kanaatinde olduklarını belirtti. Ağustos, benzer olayların yaşanmaması ve caydırıcılık sağlanması için daha yüksek bir tazminatın hakkaniyetli olacağını savundu.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.