X
İran’da düşük katılımlı cumhurbaşkanlığı seçimi!
Görüntülenme Sayısı : 49

İran’da düşük katılımlı cumhurbaşkanlığı seçimi!

ABONE OL
29 Haziran 2024 19:24
İran’da düşük katılımlı cumhurbaşkanlığı seçimi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İran’da 14’üncü dönem cumhurbaşkanlığı seçimi, İbrahim Reisi’nin vefatının ardından bir yıl erkene alındı ve sona erdi. İran İçişleri Bakanlığı, ülkede 61 milyon 452 bin 321 seçmen bulunduğunu ve seçime katılım oranının %40 olduğunu açıkladı. Bu oran, 1979 devriminden bu yana en düşük katılımı temsil ederken, seçim devrimden bu yana ikinci tura kalan ikinci seçim oldu.

İran İslam Cumhuriyeti tarihinde Mahmut Ahmedinejad’ın Cumhurbaşkanı olduğu 12 Haziran 2009 seçimleri, %85,2 katılım oranıyla en yüksek katılımı sağlayan seçim olarak kaydedildi. Ancak 18 Haziran 2021’de gerçekleşen seçimde İbrahim Reisi’nin %48,8 oy oranı ile en düşük katılımlı seçim olarak tarihe geçti.

Ülkede toplam 24 milyon 535 bin 185 oy kullanıldı ve reformist aday Tebriz Milletvekili Mesut Pezeşkiyan 10 milyon 415 bin 191 oy alarak ilk sırayı aldı. Muhafazakar aday eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Said Celili ise 9 milyon 473 bin 298 oy alarak ikinci sırayı elde etti ve ikinci tura kalan isimler arasında yerini aldı. İkinci tur, 5 Temmuz Cuma günü gerçekleşecek.

Diğer adaylar arasında Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf 3 milyon 383 bin 340 oy alırken, eski İçişleri Bakanı Mustafa Purmuhammedi ise 206 bin 397 oy aldı. İkinci turda yarışacak olan Pezeşkiyan ve Celili, seçim sürecinde ülkenin geleceğine dair belirleyici bir rol oynayacaklar.İran İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre ülkede 59 binden fazla merkezde sandık kuruldu ve seçim süreci adaylar arasındaki rekabetin yoğun olduğu bir dönemi ifade ediyor. Seçimin sonucu, ülkenin iç ve dış politikasında önemli değişikliklere sebep olabilir. Özellikle İran’ın nükleer programı ve bölgesel güç ilişkileri, yeni cumhurbaşkanının belirleyecek olduğu politikalarla şekillenebilir. Bu bağlamda, ikinci tur sonucu ülkenin geleceği açısından kritik bir öneme sahiptir.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.