X
İsrail’in Gazze’ye Yönelik Saldırıları Devam Ediyor: Son 24 Saatte 69 Filistinli Hayatını Kaybetti
  • Hızır Basın
  • Dünya
  • İsrail’in Gazze’ye Yönelik Saldırıları Devam Ediyor: Son 24 Saatte 69 Filistinli Hayatını Kaybetti
Görüntülenme Sayısı : 11

İsrail’in Gazze’ye Yönelik Saldırıları Devam Ediyor: Son 24 Saatte 69 Filistinli Hayatını Kaybetti

ABONE OL
14 Mart 2024 20:55
İsrail’in Gazze’ye Yönelik Saldırıları Devam Ediyor: Son 24 Saatte 69 Filistinli Hayatını Kaybetti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gazze Şeridi’ne yönelik 7 Ekim’de başlayan İsrail saldırıları, 160 gündür devam etmekte. Bölgede yaşanan bombardımanlar sonucunda açlık ve susuzluğun tehlikeli seviyelere ulaşması, insani krizi doruğa çıkarmış durumda. İsrail güçleri sivil yerleşim yerlerine ve insani yardım taşıyan araçlara saldırmaya devam ederken, can kayıpları da artmaya devam ediyor. Filistin Sağlık Bakanlığı verilerine göre, son 24 saat içinde gerçekleşen saldırılarda 69 Filistinli hayatını kaybederken, 110 Filistinli yaralandı. Saldırıların başlangıcından bu yana hayatını kaybeden Filistinli sayısı 31.341’e yükselirken, yaralananların sayısı da 73.134 oldu.

Batı Şeria ve Kudüs’te ise İsrail saldırılarının başladığı tarihten bu yana en az 433 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 4.700 Filistinlinin yaralandığı bildirildi. Filistin Sağlık Bakanlığı, Yahudi yerleşimcilerin şiddet eylemleri sonucunda bin 208 Filistinlinin yerinden edildiğini açıklarken, en az 198 hane etkilendi. Batı Şeria’da İsrail ordusunun gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda 82 bina yıkılarak 238’i çocuk 537 Filistinlinin yerinden edildiği belirtildi.

Saldırılar sonucunda insani kriz giderek derinleşirken, uluslararası toplumdan sesler yükseliyor. İsrail’in sivil yerleşim yerlerine yönelik saldırıları ve insani yardım araçlarına yapılan baskınlar insan hakları ihlalleri olarak değerlendirilirken, acil yardım çağrıları da artıyor. Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği, İsrail’in saldırılarını kınarken, derhal ateşkese varılması ve insani yardımın serbest bırakılması gerektiğini vurguluyor. Ancak İsrail hükümeti, Hamas’ı hedef aldığını iddia ederek saldırılarına devam etme kararlılığını sürdürüyor.

Sivil halkın hayatını kaybetmesi ve çocukların zarar görmesi uluslararası toplumu endişelendirirken, diplomatik girişimler de artıyor. Filistin Devlet Başkanı, İsrail’in saldırılarını uluslararası arenada kınayarak adil bir barış ve güvenli bölge talebinde bulunuyor. Ancak taraflar arasındaki çatışmaların derinleşmesi ve taraflar arasındaki güvensizlik sorunu barış çabalarını da olumsuz etkiliyor. Sonuç olarak, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları devam ederken, acil insani yardım ve ateşkes çağrıları uluslararası arenada yankı bulmaya devam ediyor.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.