X
İzmir’in Fuarlar Şehri Yükselişinde Önemli Adımlar: 2024 Hedefleri
Görüntülenme Sayısı : 44

İzmir’in Fuarlar Şehri Yükselişinde Önemli Adımlar: 2024 Hedefleri

ABONE OL
3 Nisan 2024 14:00
İzmir’in Fuarlar Şehri Yükselişinde Önemli Adımlar: 2024 Hedefleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2024 yılında İzmir’de gerçekleşecek 40 önemli fuara ev sahipliği yapılacak. İzmir Ticaret Odası, fuarcılık hizmetlerine 83 milyon Türk Lirası bütçe ayırdı. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İzmir’in fuarcılık alanında giderek ilerlediğini belirterek, yurtiçi ve yurtdışındaki fuarların katılımcı ve ziyaretçi listelerinde Oda üyesi firmaları görmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

İzmir, tarihi Cumhuriyetimizin ilk günlerine uzanan İzmir Enternasyonal Fuarı’nın mimarı olarak fuarcılık sektöründe köklü bir geçmişe sahip olan önemli bir kenttir. İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, İzmir’in “Fuarlar Şehri” olarak bilindiğini ve bu unvanı daha da güçlendirmek için büyük fırsatlara sahip olduğunu vurguladı.

Özgener, 2024 yılında İzmir’in 40 fuara ev sahipliği yapacağını ve bu nedenle UFI Genel Kurulu’nun İzmir’e verilmesi gerektiğine inandığını açıkladı. UFI, dünya fuarcılık sektörünün en önemli platformudur ve İzmir’in bu alandaki temsiline önem verilmesi gerektiğini savundu. Gelecek yıllarda dünya fuarcılık sektörünü bir araya getirecek olan bu organizasyona ev sahipliği yapmanın kentin tanıtımı ve fuarcılığı için büyük bir adım olacağını belirtti.

İzmir Ticaret Odası, We-Cycle Geri Dönüşüm Teknolojileri Fuarı, Wenergy Temiz Enerji Teknolojileri Fuarı, Start Beauty Estetik, Kozmetik ve Güzellik Ürünleri Fuarı ve Opticworld Optik, Gözlük, Oftalmoloji ve Teknolojileri Fuarı gibi yeni fuarları kente kazandırmıştır. Oda, üyelerine fuar destekleri sunarak sektörel gelişimlerine rehberlik etmekte ve fuarcılık alanında teşviklerini sürekli güncellemektedir.

2023 yılında İzmir Ticaret Odası, yurtiçinde gerçekleşen 67 fuara 544 üyeye stantlı katılım teşviki sağladı. Ayrıca, 1.662 üye ile 49 yurtiçi fuara grup ziyaret organizasyonları düzenlenerek üyelerin katılımı teşvik edildi. Yurt içinde stantla fuarlara katılım ve ziyaretler için 15 milyon 561 bin TL katkı sağlandı.

Yurt dışında da 369 üye kendi stantlarını açarak yurt dışı stantla katılım desteklerinden faydalandı. Toplam 20 yurtdışı fuara 520 üyenin katılımlarıyla ziyaret organizasyonları düzenlendi. Yurtdışı stantla katılım teşvikleri ve fuar ziyaret organizasyonları kapsamında üyelere 7 milyon 578 bin TL teşvik ödendi.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.