X
İZSU’dan Asarlık’a Yağmur Suyu İletim Hattı
Görüntülenme Sayısı : 57

İZSU’dan Asarlık’a Yağmur Suyu İletim Hattı

ABONE OL
1 Nisan 2024 11:41
İZSU’dan Asarlık’a Yağmur Suyu İletim Hattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir genelinde su baskını ve taşkın riskini önleyen çalışmalar yapan İZSU Genel Müdürlüğü, Menemen Asarlık bölgesinde yağmur suyu iletim hattı projesi yürütüyor. Bu bölge, hastane ve mezarlık gibi önemli noktaların yanı sıra ilçenin en yoğun bölgelerinden biri olarak dikkat çekiyor. 9 milyon liralık bir yatırımla başlatılan proje kapsamında, Asarlık’ta 1,5 kilometrelik yağmur suyu iletim hattı inşa edilecek. Bu hat aracılığıyla toplanan yağmur suları, Asarlık Deresi’ne ulaştırılacak. Proje, bölgenin aşırı hava koşullarına karşı dayanıklılığını artırarak taşkın riskini azaltmayı hedefliyor. Ayrıca, mevcut altyapıda yağmur nedeniyle oluşan hasarların da önüne geçilmesi planlanıyor.

İZSU İşletmeler 1. Bölge Dairesi Başkanı Evrim Eryılmazlı, projenin ilerleyişine dair bilgi verirken, Asarlık bölgesinde bulunan 1,5 kilometrelik yağmur suyu iletim hattının 800 metresinin tamamlandığını belirtti. Eryılmazlı, bu proje tamamlandığında Menemen Asarlık bölgesinde olası taşkın risklerinin büyük ölçüde ortadan kaldırılmış olacağını ifade etti. Yapılan bu çalışmaların hem çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlayacağı hem de bölge sakinlerinin güvenliğini artıracağı vurgulandı.

İZSU’nun gerçekleştirdiği bu projenin Menemen Asarlık bölgesinde yaşayanların güvenliği ve çevresel denge açısından büyük önem taşıdığı belirtiliyor. Proje kapsamında yapılan yağmur suyu iletim hattı, bölgede meydana gelebilecek taşkın olaylarının önüne geçerek, olası zararların minimize edilmesini sağlayacak. Ayrıca, Asarlık Deresi’ne aktarılarak doğal bir akarsuya kavuşturulan yağmur sularıyla çevrenin korunması ve doğal dengeye verilen önemin altı çiziliyor.

İZSU Genel Müdürlüğü’nün Menemen Asarlık bölgesinde yürüttüğü proje, çevre ve insan sağlığına katkı sağlayacak önemli bir altyapı çalışması olarak öne çıkıyor. Bölgenin iklimsel etkilere karşı daha dayanıklı hale gelmesini sağlayacak bu proje, su baskınları ve taşkın riski gibi doğal afetlere karşı önemli bir önlem olarak değerlendiriliyor. Ayrıca, bölgedeki altyapının güçlendirilmesiyle olası maddi zararların da minimize edilmesi hedefleniyor.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.