X
İZSU’dan Çamur Çürütme Tesisi İçin 50 Milyon Dolarlık Anlaşma!
Görüntülenme Sayısı : 51

İZSU’dan Çamur Çürütme Tesisi İçin 50 Milyon Dolarlık Anlaşma!

ABONE OL
26 Mart 2024 22:12
İZSU’dan Çamur Çürütme Tesisi İçin 50 Milyon Dolarlık Anlaşma!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ile yapılan anlaşmanın İZSU Genel Müdürlüğü’ne ciddi kaynak sağladığını belirtti. Bu kaynakla çamur sorununu çözeceklerini ve koku sorunların ortadan kaldırılacağını vurguladı. Ayrıca, bu proje ile gelir elde edeceklerini ifade etti.

İZSU Genel Müdürlüğü, Çiğli’de yeni bir Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi inşa etmek için 50 milyon dolarlık kredi anlaşmasının yetki mektubunu imzaladı. Bu tesis sayesinde, kanalizasyon çamurundan kaynaklanan kirlilik ve koku sorunları önüne geçilecek ve arıtılan çamur çimento fabrikalarına satılarak gelir kaynağı oluşturulacak. İmza törenine, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı, İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu ve IFC Altyapıdan Sorumlu Kıdemli Yatırım Yöneticisi Ozan Beşer katıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, çevre dostu çözümler ürettiklerini ve kentin ihtiyaç duyduğu yatırımları hayata geçirdiklerini belirtti. Ayrıca, IFC’nin destekleriyle İzmir’e önemli projeler kazandırdıklarını ifade etti. İFC Altyapıdan Sorumlu Kıdemli Yatırım Yöneticisi Ozan Beşer ise, İzmir ile gerçekleştirdikleri işbirliğinden ve projelerden gurur duyduğunu ve İzmir’in gelişmesine katkıda bulunmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, IFC ile Türkiye’de belediyecilik sektöründe Türk Lirası bazlı ilk kredi anlaşmasını gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını belirtti. Ayrıca, atık su arıtma faaliyetlerine yapılan yatırımların devam ettiğini ve Çiğli Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin revizyonunun yapıldığını ve yeni tesisin 2024 yazında hizmete gireceğini açıkladı. Bu tesisin, Türkiye’nin en yüksek kapasiteli atık su arıtma tesisi olacağını ve İzmir’deki koku sorununu tarihe karıştıracağını dile getirdi.

Böylelikle, İZSU’nun ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin uluslararası finans kuruluşlarından aldığı destekle kentin çevre sorunlarına çözüm getirdiği ve sürdürülebilir projeler geliştirdiği görülmektedir. Bu önemli yatırımların İzmir’in geleceği ve çevreye olan katkısı büyük olacaktır.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.