X
TÜİK, 2024 Nisan Ticaret Hacmi Artışı!
Görüntülenme Sayısı : 21

TÜİK, 2024 Nisan Ticaret Hacmi Artışı!

ABONE OL
11 Haziran 2024 13:27
TÜİK, 2024 Nisan Ticaret Hacmi Artışı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2024 yılı Nisan ayı ticaret satış hacmi endeksini açıkladı. Buna göre, ticaret satış hacmi (2021=100) 2024 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 arttı. Ancak aynı dönemde motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti ile onarımı için satış hacmi yüzde 19,0 azalırken, toptan ticaret satış hacmi yüzde 4,5 artış gösterdi ve perakende ticaret satış hacmi ise yüzde 10,2 arttı.

Ticaret satış hacmindeki bu artışa rağmen Nisan ayı içerisinde bir önceki aya göre yüzde 4,6’lık bir azalma yaşandığı belirlendi. Aynı dönemde motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti ile onarımı için satış hacmi yüzde 4,7 azalırken, toptan ticaret satış hacminde de yüzde 5,7’lik bir düşüş yaşandı. Perakende ticaret satış hacmi ise yüzde 1,8 oranında azaldı.

TÜİK verilerine göre, 2024 yılı Nisan ayında toptan ticaret satış hacminde ise gözle görülür bir artış yaşandığı belirlendi. Bu artışa rağmen perakende ticaret satış hacmindeki düşüş dikkat çekiciydi. Özellikle motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti ile onarımı için satış hacminde yaşanan azalma sektörde belirgin bir grntü oluşturdu.

Sonuç olarak, 2024 yılı Nisan ayına ilişkin açıklanan TÜİK verileri, ticaret satış hacmindeki genel bir artış gösterse de sektörel bazda farklılıkların yaşandığını gösteriyor. Motorlu kara taşıtlarının toptan ve perakende satış hacminde yaşanan düşüş, sektördeki değişen trendleri ve tüketici alışkanlıklarını yansıtabilir. Bu veriler doğrultusunda işletmelerin ve yatırımcıların sektörü yakından takip etmeleri ve stratejilerini buna göre belirlemeleri önem arz etmektedir.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.