X
Adnan Menderes Demokrasi Müzesi 27 Mayıs’ta Kapalı!
Görüntülenme Sayısı : 439

Adnan Menderes Demokrasi Müzesi 27 Mayıs’ta Kapalı!

ABONE OL
27 Mayıs 2024 17:41
Adnan Menderes Demokrasi Müzesi 27 Mayıs’ta Kapalı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adnan Menderes Demokrasi Müzesi, Koçarlı ilçesinde bulunmaktadır ve 27 Mayıs 1960 darbesinin yıl dönümünde kapalı tutulmuştur. Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yönetilen müzenin bu tarihte kapalı olması, ziyaretçiler arasında şaşkınlık yaratmıştır. Müzenin önünde o günleri yaşamış olan bazı yaşlı vatandaşlar, Adnan Menderes’in anılarını ziyaretçilere gözyaşları içinde aktarmışlardır.

Demokrasi Müzesi, Çakırbeyli Mahallesi’nde bulunmaktadır ve Adnan Menderes’in ismini taşımaktadır. İçişleri Bakanlığı koordinesinde yapılan müze, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle 15 Ocak 2022 tarihinde hizmete açılmıştır. Müze, kısa sürede şehrin önemli ziyaret noktalarından biri haline gelmiş ve birçok ziyaretçiyi ağırlamıştır. Müzede Adnan Menderes’in eserleri, halka dağıttığı arazilerin tapuları, darbeyi anlatan belgeler ve kişisel eşyaları gibi binlerce eser sergilenmektedir.

Türk demokrasi tarihinin kara lekelerinden biri olan 27 Mayıs 1960 darbesinin üzerinden 64 yıl geçmiştir. Bu kara günün 64. yılında, Demokrasi Müzesi’nin kapalı olması, Aydın halkında büyük şaşkınlığa sebep olmuştur. Ziyaretçilere, müzelerin pazartesi günleri kapalı olduğu gerekçesiyle müzenin kapalı olduğu bildirilmiş ve birçok kişi müzeyi ziyaret edememiştir.

Müzenin kapalı tutulmasına ilişkin duygularını dile getiren bazı yaşlı vatandaşlar, Adnan Menderes’in önemini ve yaptıklarını anlatmışlardır. 75 yaşındaki Mustafa Katırcı, Adnan Menderes’in halk için yaptıklarını gözyaşları içinde aktarırken, eşi Fatma Katırcı da müzenin içinde sergilenen eserlerin Menderes’in yaşamını yansıttığını belirtmiştir. Diğer bir ziyaretçi olan 86 yaşındaki Hüseyin Aydın, bu olayın yaşandığı günlerdeki acı hatıraları geri çağırarak, Menderes’in anısını yaşatmak için köyüne geri gitmiştir.

Adnan Menderes Demokrasi Müzesi, hain darbenin 64. yılında ziyaretçi kabul etmeyerek, Türk demokrasi tarihindeki önemli bir döneme ışık tutmaktadır. Müze, Adnan Menderes’in hayatını ve siyasi geçmişini ziyaretçilere aktararak, onun anısını yaşatmaya devam etmektedir.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.