X
Çello Sanatçısı Adasu Akın’dan Müzik Dünyasına Damga Vuran Tarz!
Görüntülenme Sayısı : 67

Çello Sanatçısı Adasu Akın’dan Müzik Dünyasına Damga Vuran Tarz!

ABONE OL
14 Nisan 2024 12:43
Çello Sanatçısı Adasu Akın’dan Müzik Dünyasına Damga Vuran Tarz!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yaşar Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi olan çello sanatçısı Adasu Akın, müzik alanındaki tutkusu ve yeteneğiyle dikkat çekmektedir. Beethoven’dan Neşet Ertaş’a kadar geniş bir repertuarı olan Akın, bu eserleri hem çalıp hem söyleyerek kendi tarzını ortaya koymuş ve yakın bir zamanda kendi bestelerini yayınlamaya hazırlanmaktadır.

Akın, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın Çocuk Korosu’na girdiği dönemden itibaren müzikle iç içe büyümüş ve Yetenek Sınavı’nda birinci olarak Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan burslu olarak mezun olmuştur. İlk enstrümanı keman olmasına rağmen viyolonsel ile devam etme kararı alarak bu enstrümanda da büyük başarılar göstermiştir. Akdeniz Viyolonsel Sınıf Buluşması için İspanya, İtalya ve Yunanistan’da Master Class derslerine katılan Akın, İtalya Parma Conservatorio Arrigo Boito’da yüksek lisans eğitimini tam puan alarak başarıyla bitirmiştir.

İtalya’da bulunduğu süre zarfında birçok orkestrada çalıp söyleyerek yaklaşık 50 konser veren Adasu Akın, Avrupa’nın önemli müzik okullarında kendisini geliştirmiş ve uluslararası alanda da tanınmış bir sanatçıdır. Yaşar Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimine devam eden Akın, aynı zamanda üniversitenin senfoni orkestrasıyla ve bireysel konserlerle sahne almaktadır. Kendi besteleri üzerinde çalışarak yakın bir zamanda bu besteleri dinleyicilerle buluşturmayı planlamaktadır.

Müziğe olan tutkusunu ailesinden aldığını belirten Akın, çocukluğunda Türk Halk Müziği ve türkülerle büyüdüğünü ifade etmektedir. İlk defa viyolonsel sahnesini gördüğünde bu enstrümana ilgi duyan Akın, müziğin hayatının merkezinde olduğunu ve şarkı sözleriyle viyolonsel çalarken kendini tamamlamış hissettiğini dile getirmektedir.

İtalya’ya eğitim için gittiğinde zorlu bir süreçten geçtiğini belirten Akın, dil sorunu ve yaşadığı zorluklara rağmen müziğine olan inancını ve azmini kaybetmediğini vurgulamaktadır. Farklı kültürlerle tanışarak müzik yelpazesini genişleten Akın, klasik müzik konserlerinde başarılı performanslar sergileyerek dikkatleri üzerine çekmiştir.

Kariyerine devam ederken viyolonsel, piyano ve İtalyanca dersleri vererek harçlığını çıkartan Adasu Akın, gelecekte doktora eğitimini düşünmekte ve kendi bestelerini yayınlayarak dinleyicilerle buluşturmayı hedeflemektedir. Müziğin kendisi için bir ruh sorumluluğu olduğunu ve şarkı söyleyerek viyolonsel çalarken tamamlanmış hissettiğini ifade etmektedir.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.