X
Bayram beslenme önerileri hakkında ipuçları!
Görüntülenme Sayısı : 31

Bayram beslenme önerileri hakkında ipuçları!

ABONE OL
4 Nisan 2024 15:52
Bayram beslenme önerileri hakkında ipuçları!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Binnur Okan Bakır, Ramazan ayı boyunca tutulan oruçla vücudun öğün ve saat düzeninin değiştiğini belirtti. Ayrıca Bayram ziyaretlerinde tüketilen besinlerin fazla yağ ve şeker içermesi nedeniyle kalp, şeker ve tansiyon rahatsızlıkları için risk oluşturabileceğini söyledi.

Ramazan Bayramı’nda uzun saatler aç kalmanın ardından beslenme düzenine yavaş dönülmesi gerektiğine dikkat çeken Doç. Dr. Bakır, bayram ziyaretleri ve ikramların besin alımını artırabileceğine işaret etti. Ayrıca kan şekerindeki dengesizliklerin vücudun karbonhidratlara daha hassas tepki verebileceğini ve ani kan şekeri yükselmelerine neden olabileceğini vurguladı.

Beslenme açısından Bayram ziyaretleri ve sofralarında porsiyon kontrolünün önemli olduğunu belirten Doç. Dr. Bakır, sağlıklı ve dengeli beslenme düzenine sahip olan bireylerin birkaç gün olağandan fazla beslenmenin büyük sorun yaratmayacağını ifade etti. Ayrıca ikramları ve yemekleri yerken porsiyon kontrolünün sağlanması ve dengeli bir beslenme düzeninin korunması gerektiğini dile getirdi.

Kan şekeri üzerinde olumlu etkisi olan kuru ve yaş meyvelerin ikramlarda tercih edilmesinin önemli olduğunu belirten Doç. Dr. Bakır, şerbetli tatlılar ve şeker yerine bu besinlere yer verilmesinin kan şekerini dengelemeye yardımcı olabileceğini ifade etti. Ayrıca besin çeşitliliği, porsiyon kontrolü ve yeterli sıvı tüketiminin önemine vurgu yaptı.

Doç. Dr. Binnur Okan Bakır, bayram sonrasında sağlıklı beslenme düzenine geri dönülmesi konusunda da uyarılarda bulundu. Çok kısıtlayıcı diyetler veya detoks programlarıyla vücudun zorlanmaması gerektiğini söyleyen Bakır, bayram sonrası vücudu toparlamak adına kısa süreli sağlıklı beslenme tercih edilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca detoks gibi programlardan kaçınılması gerektiğini ve zihinsel ve bedensel zararları olabileceğini vurguladı.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.