X
TÜRKÖK: 9. Yılında 1 Milyon Bağışçı Adayı Havuzuna Ulaştı
Görüntülenme Sayısı : 37

TÜRKÖK: 9. Yılında 1 Milyon Bağışçı Adayı Havuzuna Ulaştı

ABONE OL
2 Nisan 2024 12:33
TÜRKÖK: 9. Yılında 1 Milyon Bağışçı Adayı Havuzuna Ulaştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi Ulusal Kemik İliği Bankası’nın 9 yaşında olduğunu belirtti. TÜRKÖK, 1 Nisan 2015’te kurularak ülkemizde ve dünyada kemik iliği nakline ihtiyacı olan hastalar için hizmet vermeye başladı. Bugüne kadar 1 milyon 49 bin 844 bağışçı adayı havuzuna ulaşan TÜRKÖK, toplamda 5 bin 859 hastaya hücresel ürün tedariği sağlamıştır. Kemik iliği nakli, kemik iliği kanserleri, lenfomalar, anemiler, immün yetersizlikler ve kalıtsal metabolik hastalıklar gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

TÜRKÖK’ün amacı, 18-50 yaş arasındaki sağlıklı bireylerden kök hücre bağışı alarak nakil bekleyen hastalara umut olmaktadır. Türk Kızılay Kök Hücre Bağışçı Merkezi ve Sabit Kan Alma Merkezlerine başvuran gönüllüler, kök hücre bağışı hakkında detaylı bilgi alarak bağışçı adayı olabilmektedirler. Her bir bağışçının, bir hastanın yaşamında fark yaratabileceği bilinciyle hareket etmeleri, kök hücre nakli bekleyen hastalar için büyük önem taşımaktadır.

Kemik iliği nakli, belirli hastalıkların tedavisinde yaşamsal bir öneme sahiptir. Bu nedenle TÜRKÖK’ün faaliyetleri, hastaların yaşam kalitesini arttırmak adına büyük bir katkı sağlamaktadır. TÜRKÖK’ün kuruluşundan bu yana binlerce hastaya hizmet vermiş olması, ülkemizdeki sağlık altyapısının gelişimine ve hasta haklarına verilen öneme birer örnek teşkil etmektedir.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklamasında da vurguladığı gibi, kök hücre bağışı yaparak birer umut ışığı olabilen her bağışçının, bir insanın hayatını kurtarabileceğini unutmamalıdır. TÜRKÖK, bağışçılarıyla birlikte daha fazla hastaya ulaşarak tedavi imkanı sunmaya devam edecek ve her bir bağışın bir mucizeye dönüşebileceği bilinciyle çalışmalarını sürdürecektir. Hastaların umudu olan kök hücre nakilleri, bağışçıların destekleriyle her geçen gün daha fazla insanın hayatını kurtarmaya devam edecektir.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.