X
Ege Üniversitesi’nde gerçekleştirilen ikinci kez karaciğer nakli hayat kurtardı!
  • Hızır Basın
  • Sağlık
  • Ege Üniversitesi’nde gerçekleştirilen ikinci kez karaciğer nakli hayat kurtardı!
Görüntülenme Sayısı : 11

Ege Üniversitesi’nde gerçekleştirilen ikinci kez karaciğer nakli hayat kurtardı!

ABONE OL
13 Mart 2024 11:43
Ege Üniversitesi’nde gerçekleştirilen ikinci kez karaciğer nakli hayat kurtardı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Üniversitesi, organ naklinde önemli bir referans merkezi olarak bilinmektedir. Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, üniversitenin alanında uzman hekimleri sayesinde gerçekleştirilen organ nakilleriyle insanların hayattaki ikinci şanslarına kavuştuklarını vurgulamıştır. Bir örnek olarak, 6 yaşındaki Emir Çelik, ikinci kez karaciğer nakli olan nadir vakalardan birisidir. İlk nakilde karaciğerini reddeden Emir’in hastalığı nüksederken, ailesiyle birlikte Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi’ne başvurmuşlardır. Hekimlerin değerlendirmesinin ardından ikinci bir nakil gerçekleştirilmesi gerektiği kararı alınmıştır. Bu noktada, Kütahya’da beyin ölümü gerçekleşen bir çocuğun karaciğeri, Emir’e nakledilmiştir. Operasyon başarılı geçmiş ve Emir’in sağlık durumu normale dönmüştür. Rektör Budak, Emir ve ailesine geçmiş olsun dileklerini ileterek nakli gerçekleştiren ekibi tebrik etmiştir.

Nakil sürecinde 20 sağlık çalışanının zamanla yarıştığını belirten EÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Uğuz, hastanın daha önce de karaciğer nakli geçirmiş bir hasta olduğunu ve vücudun organı reddetmesi sonucunda tekrar nakil ihtiyacının doğduğunu açıklamıştır. Yaklaşık 5 yıl sonra gerçekleştirilen başarılı nakil ameliyatı, hastane ekibi tarafından büyük bir mutlulukla karşılanmıştır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Miray Karakoyun ise Emir’in sağlık durumunun iyi olduğunu belirterek, nakil sonrasında her şeyin olumlu bir şekilde ilerlediğini ifade etmiştir.

Emir Çelik’in ailesi de organ nakli sonrasında büyük bir mutluluk yaşamaktadır. Hastalık sürecinde zor günler geçiren anne Semra Çelik, organ bağışının ne kadar önemli olduğunu vurgulayarak, insanların duyarlı olması gerektiğini söylemiştir. Baba Sedat Çelik ise çocuklarına hayat veren organ bağışı için doktorlara minnettar olduklarını belirterek, kendi organlarını da bağışlayacaklarını ifade etmiştir. Sonuç olarak, Emir’in hayatta kalmasını sağlayan organ nakli, ailesi ve sağlık ekibi arasında büyük bir sevinç ve minnet duygusu yaratmıştır.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.