X
5 Bin Yıllık Diyarbakır Surlarında Heyecan Verici Keşif!
Görüntülenme Sayısı : 54

5 Bin Yıllık Diyarbakır Surlarında Heyecan Verici Keşif!

ABONE OL
4 Nisan 2024 11:53
5 Bin Yıllık Diyarbakır Surlarında Heyecan Verici Keşif!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diyarbakır surlarının restorasyon çalışmaları Sur ilçesinde devam etmektedir. Bu çalışmalar kapsamında 4’üncü etapta 75 numaralı burçta yaşanan sert zemin sorunu ekipleri karşı karşıya bırakmıştır.

Restorasyon ekipleri tarafından bölgede yapılan incelemelerde, 75 numaralı burç ile Saint George Kilisesi arasında Roma dönemine ait olan ve kentte ilk olma özelliği taşıyan bir ‘lahit’ keşfedildi. Lahit, 2 kapaklı, 2 metre 24 santimetre uzunluğunda ve 82 santimetre yüksekliğinde olup, özenli bir çalışma sonucu vinç yardımıyla çıkarılmıştır.

Lahitin tekne kısmının incelenmesi sonucunda, yekpare kireç taşından yapıldığı belirlenmiştir. Lahitin gövdesinin orta kısmında bir ‘Malta Haçı’ bulunduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular, bölgede yapılan araştırmalar ve restorasyon çalışmaları için önemli ipuçları oluşturmaktadır.

Diyarbakır Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvarı ekipleri tarafından müze bahçesinde sergilenmeye başlanan lahit üzerinde çalışmalar başlatılmıştır. Lahitin korunması ve detaylı incelemesi için laboratuvarda özel bir ekip tarafından çalışmalar sürdürülmektedir. Bu çalışmalar, bölgenin tarihi ve kültürel mirasının korunması adına önemli bir adımı temsil etmektedir.

Diyarbakır surlarındaki restorasyon çalışmaları, bölgenin tarihini ve kültürel mirasını koruma adına büyük önem taşımaktadır. Surların içinde bulunan tarihi eserler, geçmişten günümüze uzanan önemli izler taşımaktadır. Bu nedenle, surların tahrip olan bölümlerinin restore edilmesi ve korunması, hem bölgenin hem de ülkenin kültürel zenginliğine katkı sağlayacaktır.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.